Milyen lesz Veszprém fővárosként?

Egyéb

Az EKF 2023 második fordulós pályázatának lehetőségeiről és adottságairól szóló tanácskozás szünetében a városvezető elmondta, hogy a konferencia résztvevői olyan városokból érkeztek, amelyek már pályázói vagy nyertesei voltak az Európai Kulturális Fővárosa címnek. A települések előtt álló kihívások Európa-szerte nagyon hasonlóak, ezért hasznos lehet a tapasztalatcsere a sikeres projektek megalkotóival ? hangsúlyozta Porga Gyula.

 

panorama_990074_960_720_600x365.png
Fotó: pixabay.com

A polgármester szavai szerint fontos olyan fejlesztéseket megvalósítani, amelyek 2023 után is gazdagítják Veszprémet és a térséget, és mint mondta, ezek elsősorban nem infrastrukturális beruházások lesznek, hanem olyan megoldások, melyek által ?élővé és színessé? válhat a város és környezete.

 

Porga Gyula példaként említette: a pályázat egyik fontos célja, hogy aktívvá, a közügyek iránt érdeklődővé váljanak a városlakók, hiszen jelenleg ez az itt lakók mindössze húsz százalékáról mondható el, ami nagyjából megfelel ugyan az európai átlagnak, de elmarad a kívánatostól. Kitért arra is, hogy a közepes méretű városok egyik jelentős problémája az elvándorlás, mint mondta, ez is orvosolható lehet a vonzó és élhető városkép megalkotásával.

 

Mészáros Zoltán, az Európa Kulturális Fővárosa pályázat elkészítésében közreműködő művészeti tanács elnöke az Európai Unión belüli kulturális együttműködés jelentőségét hangsúlyozta. A konferencián jelen lévő észt Tartu és a szlovén Ptuj településről érkező szakemberekkel, valamint a brit Leeds és Milton Keynes településekről érkező delegáció tagjaival való eszmecsere konkrét eredményei majd csak ősszel lesznek kézzelfoghatóak ? mondta. Kitért arra: a veszprémi pályázat egyik célkitűzése, hogy a veszprémi várat, valamint a Haszkovó lakótelepet vonzóvá, élhetőbbé tegyék a többi közt közösségi helyek kialakításával. A tervek között említette színházi előadások, koncertek kulturális együttesek produkcióinak bemutatását a megszokottól eltérő, a székhelyüktől távolabb eső településeken.

 

A pályázat független nemzetközi szakértői testülete 2018 februárjában tette közzé, hogy Debrecen mellett Győr és Veszprém pályázatait ajánlja az Európa Kulturális Fővárosa projekt döntőjébe. A tanácsadó testület 2018 végén tér vissza és tesz ajánlást az EKF 2023 pályázat magyarországi nyertesére. Az Európa Kulturális Fővárosa az Európai Unió által indított kezdeményezés, amelynek célja Európa népei közös kulturális vonásainak hangsúlyozása, a kulturális sokszínűség megőrzése és a városok a nemzetközi arculatának erősítése a kultúra révén. A kiválasztandó magyar város második alkalommal viselheti majd az Európa Kulturális Fővárosa címet, míg 2010-ben Pécs volt Európa Kulturális Fővárosa.

Forrás: MTI