Mini Textúra a Nemzeti Galériában

Egyéb

Az intézmény először tavaly indította útjára hiánypótló jelleggel és hagyományteremtő szándékkal a felnőtteknek szóló Textúra összművészeti előadás-sorozat ? ahol képzőművészet, kortárs szépirodalom és színház találkozik ? gyerekverzióját Mini Textúra címmel. Egyes képzőművészeti alkotások a gyermekek számára nehezen befogadhatóak, ezt könnyítik meg a Pagony-szerzők ötletes meséi, melyek a Budapest Bábszínház művészeinek előadásában elevenednek meg. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen, Meczner János bábszínész osztályaiban végzett színészek rendezte és játszotta öt jelenet egy időben zajlik, a nagyjából 80 perces előadást pedig egy szabadon válaszható programrész követi, mely körülbelül 40-60 percet vesz igénybe. Ennek során a gyerekközönség egy játékos térkép alapján vonul át egyik helyszínről a másikra, meg kell ugyanis találniuk a múzeum kiállítótermeiben barangolva a történeteket inspiráló, eredeti műtárgyakat és válaszolniuk kell néhány egyszerű kérdésre.

 

Ismerjük hát meg röviden az írókkal, a rendezőkkel, akik munkájukkal hozzájárulnak ehhez a különleges rendezvényhez, melynek során a bábszínházi formanyelv segítségével az öt mesében feltárulnak a festményekben rejlő történetek, megszerettetve a gyerekekkel a képzőművészeti alkotásokat, utat mutatva nekik azok értelmezéséhez, és remélhetőleg a jó élmény megkedvelteti velük a múzeumba járást is!

 

Az egyik mese szerzője, Gimesi Dóra jelenleg a Budapest Bábszínház vezető dramaturgja. Mesét, darabot, hangjátékot, forgatókönyvet ír, átír, adaptál. Számtalan színházi díjjal jutalmazták már előadásait. Konzekvens művészi elképzeléseivel a kortárs bábjátszás megújítója.

Harcos Bálintot a gyerekek már jól ismerhetik például a Pagony kiadónál megjelent Szofiról, a csintalan kislányról szóló sorozatáról vagy legújabb verses meséjéről, A boszorkánycicáról. Bálint úgy tartja, hogy az igazán jó mese világa ellenállhatatlanul beszippantja a gyerekeket, mint a forgószél. Az ilyen mesének saját törvényei vannak, amelyek között a gyerekek biztonságban érzik magukat és amelyeket az író nem szeghet meg. Mint mondja: ?a jó mese fittyet hány, felforgat, elragad?.

Kolozsi Angéla, az Emília és az angyal szerzője szabadúszó bábszínész, aki meséket és bábszínházi szövegkönyveket ír és rendez. Az ország több bábszínházában is dolgozott már. Számos díj birtokosa, kiváló bábelőadások megalkotója és előadója, sokoldalú tehetség, akinek fontos része volt a magyar bábjátszás kétezres években zajló megújításában.

Szabó Borbála, a Nincsenapám, seanyám, valamint a Varró Dániellel közös Líra és Epika című mű szerzője az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végzett magyar-észt szakon, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetem színháztudományi szakán tanult és szerzett doktori fokozatot. Számos színháznak ír darabokat, dolgozik dramaturgként, sőt színészként is szerepelt már Szülői értekezlet című darabjában. Bánk Bán-átiratáért 2012-ben megkapta a legjobb dramaturgi munkáért járó díjat a Pécsi Országos Színházi Találkozón.

Vadadi Adrienn óvónő, író, két gyereke van: egy nagy és egy kicsi. Első kötete 2013-ban jelent meg a Pozsonyi Pagony kiadónál Leszel a barátom? címmel, melyben egy óvodai csoport mindennapjaiba pillanthatnak bele az olvasók. Azóta számos, óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló mesekönyvet írt. Adrienn azt mondja magáról: ?Szeretek gyerekeknek, gyerekekről írni, mert olyankor én is gyerek lehetek. A gyerekek többnyire azt szeretik meg, amit mi, felnőttek mutatunk nekik. Ezért nagy a felelősségünk a választásban!?

korniss_dezso___sa__rka__nyos_1947._600x495.png
Harcos Bálint: A kis lovag és a sárkányMűalkotás: Korniss Dezső ? Sárkányos (1947)

 

Az előadás rendezői közül Ács Norbert a Budapest Bábszínház Blattner Géza-díjas színésze, a Színház- és Filmművészeti Egyetem óraadó tanára. Diplomázása óta tagja az intézmény társulatának; pályája során macskától kalózig számos szerepet eljátszott már, de a Vitéz László és a képtelen képrablás lesz az első rendezése. A kutatás és a tanítás mellett anyaszínházán kívül is játszik ? a Vígszínház Óz, a csodák csodája című előadásában és a Radnóti Színház Párnaemberében.

Andrusko Marcella sokáig a Radnóti Színház tagja volt, Alföldi Róbert, Mohácsi János, Valló Péter rendezéseiben játszott. Ma szabadúszó, és többek között a Pécsi Nemzeti Színházban, illetve a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színházban játszik, valamint egyik szereplője a Trafó által befogadott Az időnk rövid története című produkciónak, mely 2016-ban elnyerte a színikritikusoktól az évad legjobb ifjúsági előadása díját. Dinyés Dániellel Nádgarnitúra címmel készített önálló estet Parti Nagy Lajos műveiből. Jelenleg a Bogyó és Babóca bemutatására készül a Kolibriben, és első gyermekét várja.

Bercsényi Péter bábozik, rendez, szinkronizál, énekel, táncol, tanít. A Színház- és Filmművészeti Egyetem elvégzése után a Budapest Bábszínházba szerződött, ahol számtalan királyfit és mackót eljátszott, sőt akár gyümölcsöt vagy muklát is. A Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztiválon 2014-ben Boribon (Boribon és Annipanni) alakításáért elnyerte a legjobb férfi főszereplő díját. Egy évvel később megkapta a Színikritikusok Díját a Kabaréban játszott Konferanszié szerepéért. A Vaskakas Bábszínházban 2015-ben mutatták be első rendezését, A Rézhegyek királynőjét. A tavalyi Mini Textúra keretében ő rendezte A tengerparton hűvös az ősz című jelenetet kesztyűsbábos technikával.

Fodor Annamária a Thália Színház szerződtetett színésze. Számtalan színházi és filmszerepen (Testről és lélekről, Poligamy, Valami Amerika 2, Üvegtigris 2) van túl. A Magyar Televízió saját gyártású sorozatának, a több éven át futó Munkaügyeknek egyik főszereplője volt. A Textúra 2014 című projektben ő adta elő Závada Pál művét, melyet Pieter de Hooch Levelet olvasó lány című írása ihletett. Első színházi rendezésével, a Babákkal a Budapest Bábszínházban debütált. Alapított egy punk zenekart is. Herczeg Adrienn-nel és Járó Zsuzsával közösen hozta létre a Kortalan Kortárs című sorozatot, melyben mai szerzők friss írásait viszik színpadra.

Jankovics Péter a Szputnyik Hajózási Társaság meghatározó produkcióiban játszott, de vendégként szerepelt a HOPPart Társulat produkcióiban és az Örkény Színházban is. Több TV-sorozatban is feltűnt: Terápia, Munkaügyek, Utolsó órák, és rövidfilmekben is szívesen vállal szerepet. Játékfilmes feladatai közül A kút főszerepe a legjelentősebb. Jelenleg szabadúszó, főként független színházi produkciókban szerepel.

plakatumok_elott1_600x613.png
Gimesi Dóra: Vitéz László és a képtelen képrablásMűalkotás: Ferenczy Károly ? Plakátumok előtt (1891)

 

Az előadások dátumai:

2018. március 25., vasárnap, 11:00 és 15:00

2018. április 8., vasárnap, 11:00 és 15:00

2018. április 15., vasárnap, 11:00 és 15:00

2018. április 22., vasárnap, 11:00 és 15:00

 

Jegyek korlátozott számban kaphatóak a www.jegymester.hu oldalon, illetve a Magyar Nemzeti Galéria jegypénztárában. A jeggyel az előadásokon és a múzeumpedagógiai foglalkozásokon kívül a teljes állandó kiállítás is látogatható.

Antal Lilla

Forrás: mng.hu

Fotó: mgn.hu