Most és nem-most - GODA GÁBOR

Egyéb

A Sztélé egyik szereplője 

- Hosszas előzmények hívták életre ezt az előadást, amely hétfő este látható a SZASZSZ fesztiválon, Szegeden.    

- Évekkel ezelőtt találkoztunk Philip Arnoult-val, a Nemzetközi Színházi Intézet egyik vezetőjével. Ő hosszan foglalkozott kelet-európai színházakkal, jól ismerte őket, és látott valami furcsa összecsengést a romániai Toaca, az amerikai Thunder Bay és az Artus társulata között. Amerikai forrásokból szerzett rá pénzt, hogy ez a megérzése valahogyan bebizonyosodjék. Ennek köszönhetően a három társulat gyakran látogatott el egymáshoz néhány hétre, és ez alkalmakkor mindig azon volt a hangsúly, hogy beszélgessünk, ismerkedjünk egymással, különösebb cél nélkül. Két év után valósult meg, hogy mindhárom társulat egyszerre volt egy helyen: Mexikóban, a maják földjén töltöttünk együtt egy hónapot. Ez a környezet mindhárom társulathoz kötődött valamilyen módon.
- Mi volt az eredménye ennek az időszaknak?
- Hazatérve a közös workshopon tapasztaltakat a három társulat külön-külön felhasználhatta saját produkciójában. Ekkor még mindig határozott cél nélkül dolgoztunk, majd beindult az a folyamat, amiből a Sztélé született. A maja kultúra, a maja időfelfogás a fő gondolata, ez volt a közös pont is a társulat szellemiségével.
- Mi ez a furcsa atmoszféra?
- A maja nyelvben csupán kétféle igeidő létezik: a most és a nem-most. Amikor ez a dimenzió két ágra szakad, nem pedig többféle igeidőre darabolódik szét, nagyon felerősödnek a jelen cselekvései, ingerei. A maja nyelv rendszere tulajdonképpen az Artus szemléletének az analógiája. Ehhez hozzáadódnak azok a maja szertartások, hagyományok, áldozathozatallal kapcsolatos rituálék, amelyeknek nagyon jelentős szakrális tartalma van. Ezek mind megjelennek az előadásunkban.
- Lehet tudni, hogy a másik két társulat mit hozott létre az együttműködés nyomán?
- Úgy tudjuk, náluk még nem fejeződött be a műhelymunka. Azonban a Thunder Bay társulat egyik tagja, Ed Herbst segített a mi produkciónkban is, az ő munkája az előadás hangvilága.   
- Mi lesz az Artus kövekező munkája?
- A Farkasok társasága című darab lesz a legközelebbi bemutatónk az ősszel, a Művészetek Palotájában, amely tulajdonképpen Piroska és a farkas meséjéből készül. Lesz egy gyerekeknek szánt előadás is ugyanebből a témából, egy hússzereplős, nagyobb produkció.