Az operák operájának is nevezett Don Giovanni nyitány-remekműve után Haydn "London" szimfóniája csendül fel, amely nemcsak a pazar londoni sorozat - 12 szimfónia -, hanem a kolosszális szimfónia-életmű utolsó darabja is egyben.

"A mű a klasszikus kiegyensúlyozottság egyik legszebb példája, természetesen a Haydnra jellemző, elmaradhatatlan zenei humorral" - olvasható a zenekar ajánlójában.

A koncert második felében felhangzó c-moll mise Mozart első nagyobb kompozíciója, amelyen nyomot hagyott a Bach és Handel művészetével való megismerkedés. A darabot Mozart Constanzéval kötött házasságáért hálából kezdte el komponálni, végül azonban töredékes maradt: a Kyrién és Glorián kívül a Sanctus és Benedictus készült el, a Credóból csupán az első két tétel, az Agnus Deiből pedig semmi.

A gyönyörű alkotást Hajnóczy Júlia (szoprán), Halmai Katalin (mezzoszoprán) - Miskolcon Bakonyi Anikó -, Brickner Szabolcs (tenor) és Palerdi András (basszus) adják elő a Nemzeti Énekkarral és a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral.

A Kossuth-díjas zongoraművész-karmester, Vásáry Tamás pályáján kiemelt helyet foglalnak el a bécsi klasszika művei, hiszen már nyolcévesen Mozart-zongoraversenyt játszott, Fischer Annie-val Mozart-kettősversenyt adott elő, kisgyerek korában Haydn-szonátát hallgatott tőle mestere, Dohnányi Ernő. Világhírű művészként Mozart operáit a világ számos pontján dirigálta, a Don Giovannit éppen a cselekmény helyszínen, Sevillában - idézi fel beharangozójában a zenekar.

MTI