Műfajok találkozása

Egyéb

Bárdos Attila és Bíró Ida tisztelői, rokonai, barátai és ismerősei gyűltek össze azért, hogy megemlékezzenek a nemrég elhunyt költőről és képzőművészről. A két alkotó még életében több alkalommal is egymásra talált, hiszen Bárdos Attila két verseskötete is Bíró Ida grafikáival, rajzaival jelent meg a Napkút Kiadó és a Hungarovox Kiadó gondozásában. A most megnyílt tárlatot is különlegessé teszi Bíró Ida évszakokat megjelenítő festményeinek és Bárdos Attila finom ritmusú haikuinak, derűs tájverseinek párosítása, valamint a két különböző műfajban született portrék, gondolatábrázolások összetársítása.

 

A bensőséges hangulatú, de ünnepélyes estet Bak Rita költő-műfordító nyitotta meg. Az irodalmi és a képzőművészeti alkotásokat a költemények felolvasásával Hegedűs Miklós színművész és ? két megzenésített vers előadásával ? Király Eszter keltette életre. A megnyitót ? és ezzel a műfajok közötti találkozás ihletett pillanatait ? Könyves-Tóth Mihály trombitaművész, Takács Dorottya fuvolaművész és Horváth Ábel zongoraművész zenei produkciói tették teljessé.

 

Az est egyik főszereplője, Bárdos Attila legutóbbi, Le a mélybe című verseskötetéről így nyilatkozott Payer Imre, József Attila-díjas költő: ?Bárdos Attila a lét és a nemlét határterületét írja meg új verseskötetében. A költőre jellemző, egyként képi és spekulatív szemléletében jelennek meg a végső kérdések. Gondolati lírát olvashatunk, olyat, amelyik a lét határterületéhez érkezvén a gondolat és a nyelv határainak feloldhatatlan ellentmondásait mondja ki. Elégikus, néhol játékos hanghordozással beszél a költő az elmúlás keltette félelemről, de a kíváncsiságról is. Érdekli maga a tapasztalat és annak gondolkodóköltői feldolgozása. Az emberi élet értelme soha nem abbamaradó keresésének szenvedélye süti át a sorokat. Bárdos Attila korábbi versei a világ nagyösszefüggéseire kérdeztek rá korábban is, különféle kultúrköröket szembesítve egymással. Mostani kötete nagyon személyes. Önmegszólítása egyben az olvasót is mélyen megszólítja.?

 

Bíró Ida művészetéről a pályatárs, Bálványos Huba Munkácsy-díjas grafikusművész egy korábbi kiállításának megnyitóján elhangzott szavait idézték fel a résztvevők: ?Minden műalkotás egyszeri és megismételhetetlen, mint a pillanat, amelyben született, mint az ember, aki létrehozta. Bíró Ida rajzpillanatai is ilyenek. Bizonyára azért keltenek örömet, azért nyújtanak megindító élményt, mert minden idegszálával átélte az alkalom múlékonyságát. Amit megragadott belőle, azt sikerült immár állandóvá marasztalnia. Természetképei emberképek, sors-képek, a maga sorsáé, a másoké, a közös múlandóságon merengő megállított pillanatok. Rajzai nyelvezete lírával mesél, összehasonlíthatatlanul sokrétűbb, mint ahogy szóban el tudná mondani. Neki ez adatott ? örömünkre ?, ezért rajzol.?

 

Bárdos Attila és Bíró Ida közös emlékkiállítása 2016. január végéig tekinthető meg a Virányosi Közösségi Házban, előre egyeztetett időpontban.

 

Írta: KSZZ