Murakami Haruki japán írónak szentelt könyvtár nyílik jövő héten a tokiói Vaszeda Tudományegyetemen. Az író alma materében kialakított könyvtár irodalmi kutatások, kulturális csereprogramok helyszíne és Murakami tisztelőinek találkahelye lesz.

A Murakami Haruki Könyvtár október elsején nyílik meg az egyetemen, hivatalos neve az Irodalom Nemzetközi Vaszeda Háza lesz. A könyvtárban megtalálható Murakami mintegy háromezer könyve, kézirata és más anyagok, köztük műveinek tucatnyi idegen nyelvű fordítása, valamint az író hatalmas lemezgyűjteménye.

A könyvtárban van Murakami dolgozószobájának másolata, benne egy íróasztallal, könyvespolcokkal, lemezjátszóval és egy diákok által működtetett kávézóval, amelyben az író kedvenc kávéját szolgálják fel.

„Remélem, hogy ez egy olyan hely lesz, ahol a diákok szabadon gondolatokat cserélhetnek, egy szabad, páratlan és friss hely az egyetemi campuson” – mondta a 72 éves Murakami.

A látogatók egy alagútszerű bejáraton léphetnek be az ötszintes épületbe, amelyet Kuma Kengo világhírű japán építész tervezett, aki nagy Murakami-rajongó. Kengo volt a tokiói olimpiai stadion tervezője is.

Kuma elmondta, hogy az alagutak azt jelképezik, ahogyan ő
elképzeli Murakami történeteit, amelykben az író gyakran utazik a valóság és a
szürreális között.

„Szeretném, ha egy ilyen hely a halálom után épült volna, hogy békében nyugodjak benne, és lenne valaki, aki gondoskodna róla. Kissé ideges vagyok, látva azt, hogy akkor készült el, amikor még élek” – mondta az író.

Murakami ígéretet tett arra, hogy a lehető legtöbbel fog hozzájárulni a könyvtárhoz, amely jelenleg a műveire összpontosít. Reményét fejezi ki, hogy kibővítik azt más szerzőkre is, hogy egy széles körű, folyamatosan működő kutatási helyi legyen.

A világ egyik legnépszerűbb regényírója 1979-ben jelentette
meg a Hallgasd a szél dalát! című első regényét, amelyért azonnal
irodalmi díjat kapott. A 1987-ben kiadott Norvég erdő hozta el számára a
hírnevet. Legutóbb 2017-ben jelent meg regénye Kisidancso Gorosi
(angolul Killing Commendatore) címmel, amelyben a japán megszállók által
1937-ben elkövetett nankingi mészárlással foglalkozik.

2018 óta működteti a Murakami rádiót, amely néhány havonta jelentkezik az éterben a tokiói rádió hullámhosszán. Az évek óta az irodalmi Nobel-díj legnagyobb esélyeseként emlegetett író kamaszkorától vonzódik a zenéhez, feleségével korábban dzsesszklubot is vezettek. A rádióadásban kedvenc zenéit játssza, és hallgatói hozzászólásokat is fogad.

Fotók: timeout.com/Kisa Toyoshima