A művészek és az NKA osztoznak a jogdíjon

Egyéb

?Nagyon szomorú vagyok amiatt, hogy néhány újságban durva, az egész esetet félreértelmező cikkek jelentek meg. Néhányat hadd idézzek: ?Ma veszi el a kormány a szerzői jogdíjak negyedét?, ?Komoly pénzeket vesz ki Demjén zsebéből is a FIDESZ?. Nem szeretném ezeket minősíteni, csak azt szeretném jelezni, hogy ezek a címek és cikkek mögött a tájékozatlanság áll? - kezdte el a Parlamentben tartott sajtótájékoztatót L. Simon László, aki a további félreértések elkerülése végett tisztázni akarta a szerzői jogdíjakkal kapcsolatban kialakított helyzetet.

Az Országgyűlés elé zárószavazásra hétfőn kerülő törvénymódosítás nem minden jogdíj, hanem csak az üres adathordozók - például memóriakártyák, CD-k, merevlemezek, pendrive-ok, set-top-boxok - után beszedett jogdíjak 25 százalékát utalná ezentúl a kulturális alaphoz. A jövőre várhatóan 800-900 millió forintnyi új bevételt az NKA szakkollégiumai fogják felosztani a művészek között, a kollégiumok közti szétosztási arányt később határozzák meg.

Nem igazak tehát azok a sajtóhírek, hogy "elvennék a művészek jogdíjait" - hangsúlyozta az NKA alelnöke.

Egy múlt pénteken közzétett petícióban több mint ötszáz művész kérte arra az Országgyűlést, hogy ne szavazza meg a magánmásolási jogdíjak 25 százalékának átirányítását a közös jogkezelőktől az NKA-hoz. A nyílt levél szerint a törvénymódosítást mindenféle szakmai egyeztetés nélkül, néhány nappal a zárószavazás előtt nyújtotta be Cser-Palkovics András (Fidesz). "A jogdíj a szerzők, előadók fizetése. Egyedül a mi jogunk, hogy döntsünk e pénzek sorsa felől. Visszautasítjuk ezt a beavatkozást a magánautonómiánkba, és elvárjuk, hogy bármilyen rendszerszintű módosítás előtt az alkotmányos véleményezési jogunkkal élhessünk" - olvasható a petícióban.
 

L. Simon László most azt mondta, a szakmaibb elosztás érdekében az NKA Előadó-művészeti Kollégiuma szétválik egy Színház- és Táncművészeti, valamint egy Zeneművészeti Kollégiumra, amely a komoly- és könnyűzenét egyaránt támogatni fogja, ezzel párhuzamosan megszűnik a Szerzői Jogdíjbevételek Felhasználásáról Döntő Ideiglenes Kollégium.

Az MTI kérdésére L. Simon László elmondta: azt tartaná helyesnek, ha a jogdíjbevételek szétosztása során a kollégiumok csak szakmai szempontokat vennének figyelembe, így nem ismétlődhetne meg a "Kárpátia-ügy".
 

Az NKA alelnöke megjegyezte: a törvénymódosítás összhangban áll az uniós jog változásaival, Ausztriában például a hasonló jogdíjbevételek felét a kulturális intézmények között osztják szét. L. Simon László szerint a jövőben át kell át kell tekinteni a nem nevesíthető jogdíjbevételek egész elosztási rendszerét, és megoldást kell keresni az internettel kapcsolatos jogdíjkezelési problémákra is.

A múzeumi törvény módosítására vonatkozó újságírói kérdésre az indítványt beterjesztőként is jegyző képviselő visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a szakminiszter ne szakmai szempontok szerint döntene a műtárgykölcsönzések engedélyezéséről. Hangsúlyozta: a tárcavezető minden esetben egyeztetni fog a szakapparátussal.

MTI/Kultúra.hu