Damien Hirst legutóbbi projektjében az ő képei alapján, egy algoritmus segítségével hozhatott létre bárki saját festményt, amit Hirst szignált. A Beautiful Paintings „sorozatból” csupán kilenc napig lehetett vásárolni. Ötezernél többet adtak el belőlük, a bevétel meghaladta a húszmillió dollárt.

A Turner-díjjal elismert Damien Hirst (2020-as retrospektív kiállításáról itt írtunk), a leggazdagabb élő brit képzőművész, egyesek szerint kivételes kreativitással, mások szerint kivételes üzleti érzékkel rendelkezik, alkotásai viszont blöffök. Készített emberi koponyát platinából, amelyet gyémántokkal rakott ki, van sorozata random színű pöttyökből, tömött ki cápát, birkát, borjút, amelyeket aztán méretes, formaldehiddel töltött tartályokban állított ki. 2008-ban saját munkáiból rendezett aukción ötvennégy alkotása kelt el 70,5 millió fontért (akkori áron közel kilencvenmillió forintért).

Új projektjéhez az 1992-ben elkezdett, egy időben David Bowie-val együttműködésve készített Spin Paintings című sorozatából indult ki.

A képek egy speciális eszköz segítségével, az esetlegesség jegyében jöttek létre: forgott a felület, a forgás közben pedig a festék teljesen véletlenszerűen terült el, így minden kép egyedinek és megismételhetetlennek számított.


6454ca00504583b308408283.jpg
Damien Hirst The Beautiful Paintings (2023) című munkájával. Fotó: Prudence Cuming Associates Ltd.

A képzőművészeti service-szel és IT-val egyaránt foglalkozó céggel, a HENI-vel nem először kollaborálva ezúttal azt ajánlotta a gyűjtőknek, hogy a mesterséges intelligencia használatával hozzák létre a maguk festményeit. Ez lett a Beautiful Paintings, azaz Csodálatos festmények sorozat.

A Spin Paintings színeire, struktúráira épített a mesterséges intelligencia, vásárlók pedig a HENI honlapján maguk konfigurálhatták a képeket, kiválasztva a színeket, a formát, a méretet, a stílust, valamit azt is, hogy fizikai valójában kérik a kinyomtatott és Damian Hirst által szignált képet, vagy inkább NFT-ként szeretnék birtokolni az alkotást.

Az ajánlat szerint annak ellenére, hogy a gyűjtők meghatározhatják a kép néhány feltételét, a végső művet ugyanúgy az egyediség jellemzi, mint a harminc évvel ezelőtti széria darabjait.

A HENI forradalminak nevezte a projektet, amely „elmossa a határokat a digitális és a fizikai alkotási folyamatban azáltal, hogy generatív és gépi tanuláson alapuló algoritmusokat használ”.

A festményekért mérettől függően nettó ezerötszáz és hatezer dollár közötti összeget kellett fizetni, az NFT-kért egységesen (szintén nettó) kétezer dollárt kértek. A képeket mindössze kilenc napig lehetett megvenni, fizikailag megfogható formátumban 5109, az NFT verziókból 399 darab kelt el, a teljes bevétel 20,9 millió dollárt ért el.

A nyitóképen Damien Hirst brit képzőművész. Fotó: AFP/Stephane de Sakutin