Nagyszabású megemlékezés a Titanic elsüllyedésének 100. évfordulóján

Kultpol

 

(MTI) - A Tennessee állambeli Pigeon Forge-ban és a Missouri államban fekvő Bransonban működő intézmények 1,5 millió rózsaszirmot küldenek az óceánjáró száz évvel ezelőtti elsüllyedésének helyszínére. A virágokat a parti őrség vitorlása szállítja majd április 10-én az Atlanti-óceán északi részében található körzetbe, ahol több kereskedelmi hajó társaságában emlékeznek meg a katasztrófáról.

 
Az intézmények által szponzorált "expedíción" a nagyközönség nem vehet részt, ám a két múzeum számos további rendezvénnyel készül a megemlékezésre április 14-én. A programok záróakkordjaként - jelképesen - újra fellövik a hajó segélykérő rakétáit, illetve fáklyát gyújtanak az áldozatok emlékére. A programokon a katasztrófa túlélőinek leszármazottai közül mintegy húszan fognak részt venni.
 
A Titanic a nemzetközi vizeken tett első útján, 1912. április 15-én süllyedt el, miután jéghegynek ütközött. 1985-ben Robert Ballard oceanográfus fedezte fel a hajó roncsait, nagyjából 645 kilométerre a kanadai Új-Fundland partjaitól. A katasztrófában több mint 1500 ember vesztette életét a mintegy 2200 főnyi utas és legénység közül.
 
Fennállásuk óta a két intézmény eddig hétmillió érdeklődőt kalauzolt végig az óceánjáró történetén. A Titanic formáját idéző múzeumokban a látogatók végigsétálhatnak a hajó folyosóin, szalonjain és a hatalmas lépcsőházban. A két társmúzeum büszkélkedhet az óceánjáró fedélzetéről származó műtárgyakat, illetve az utasok személyes holmiijait felvonultató legnagyobb állandó Titanic-gyűjtemények egyikével.
 
A látogatók kipróbálhatják, hogyan kell segélykérő jelzést küldeni, belemárthatják a kezüket a fagyos óceánba, és személyesen is megtapasztalhatják a jéghegyek érintését. Mindezt a hajó egyik valós utasa beszálló kártyájának a birtokában tehetik, akinek sorsát a túra végén fedik fel előttük.
 
A James Cameron által rendezett és 11 Oscar-díjjal jutalmazott 1997-es Titanic című film 3D-s változata az évforduló alkalmából kerül majd a mozikba.