A 15. század közepén, fából készült „napmaszkok” a bennszülött kolumbiai kogi népcsoporthoz tartozók kézműves munkái. Visszaadásukra a berlini államfői palotában került sor Gustavo Petro kolumbiai elnök jelenlétében. Az aktust Bogotá hivatalos kérése és többévi tárgyalások előzték meg.
„Tudjuk, hogy a maszkok szent ereklyék a kogik számára”, akik Kolumbia északi részén, a Sierra Nevada de Santa Marta hegyekben élnek – jegyezte meg Frank-Walter Steinmeier német elnök az átadó ünnepségen. „Jó utat ezeknek a maszkoknak vissza oda, ahol szükség van rájuk, és ahol ma is hidat képeznek az emberek és a természet között” – tette hozzá. Petro üdvözölte „a mágikus maszkok” visszatérését, egyúttal kifejezte abbéli réményét, hogy egyre több darab jut vissza a származási helyére.
Konrad Theodor Preuss, aki a mai berlini Etnográfiai Múzeum elődjének kurátora volt, 1915-ben szerezte meg a maszkokat egy hosszan tartó kolumbiai kutatóútja során.
Akkor több mint 700 tárgyat vásárolt, de a múzeumi illetékesek szerint nem volt tisztában a korukkal, sem azzal, hogy a helyieknek nem lett volna szabad értékesíteniük őket.
„Ez a visszaszolgáltatás része az újragondolás folyamatának, annak, hogy hogyan kezeljük gyarmati múltunkat. E folyamat sok európai országban elkezdődött” – mondta Steinmeier. Majd kiegészítette azzal, hogy üdvözli a tényt, miszerint „Németország vezető szerepet játszik ebben”.
2022 őszén jelentette be a stuttgarti Linden Museum, hogy a gyűjteményeikből visszaadják Nigériának a benini palotából zsákmányolt régiségeket. Az egykori afrikai Benini Királyságból származó, benini bronzoknak nevezett műkincsgyűjtemény számos darabja olyan sárgarézből készült, amelyet több ezer kilométerrel arrébb, a német Rajna-vidéken, Köln és Aachen között bányásztak – állapította meg egy nemrég publikált tanulmány. A műkincsek közül néhány hosszú távú kölcsönként az európai múzeumokban marad, hogy továbbra is képviselni tudják a nyugat-afrikai ország történelmét és kultúráját.
A Németország által Kolumbiának visszaadott, a bennszülött kolumbiai kogi népcsoporthoz tartozó maszkok. Fotó: Carsten Koall / dpa