A műholdas régészet Magyarországon még gyerekcipőben jár, pedig pénzt és időt lehetne spórolni az alkalmazásával, hiszen a kutatóárok megásása helyett műholdak segítségével könnyen megállapítható, mi húzódik a talaj alatt - mondta Földessy Péter, a múzeum műtárgyvédelmi és restaurátor főosztályának vezetője.
Szerinte külföldön már alkalmazzák a módszert, Magyarországon pedig Vas megyében, Szombathelyen ismerik jól az eljárás lehetőségeit, eredményeit, ezeket a tapasztalatokat osztják meg a hallgatósággal a négynapos tanácskozáson.
Az őskor színei című előadással kapcsolatban Földessy Péter közölte: a kutatók azokkal a rekonstrukciós folyamatokkal ismertetik meg a közönséget, amelyekből kiderült, milyen növényekből állíthatók elő színek. Elmondják, milyen leletekből következtettek erre, mi támasztja alá elméletüket, s mindez hasznosítható-e a gyakorlatban.
A konferencia iránt óriási az érdeklődés - hangsúlyozta Földessy Péter. A 33. alkalommal meghirdetett tanácskozáson 47 előadást hallhatnak meg az érdeklődők, érkeznek felszólalók Görögországból, Svédországból, Szerbiából, Olaszországból és a Felvidékről is. A rendezvényre több mint 580 résztvevőt várnak.
Földessy Péter elismeréssel szólt a magyar restaurátorszakmáról, véleménye szerint a magyar szakemberek rendkívül magas színvonalon teljesítenek, felkészültségük kiemelkedő, de sem technikailag, sem anyagilag nincsenek jó helyzetben.
A konferencia megnyitóján adják át a Balázsy Ágnes-díjat, amelyet évente ítélnek oda a kiemelkedő szakmai munkáért. Balázsy Ágnes restaurátor sokat tett a magyar restaurátor szakma nemzetközi elismertetésért - hangsúlyozta a főosztályvezető.
(Múlt-kor/MTI)