Átadták a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai díjait

Kultpol

Az ifjúsági közösségek az erős társadalmak alapjai, és a társadalmat a pici közösségeken keresztül lehet formálni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára kedden Lakiteleken.

Novák Irén a Nemzeti Művelődési Intézet ifjúsági közösségépítés témájában zajló huszadik stratégiai konferenciáján arról beszélt, hogy aki közösséget épít, nemzetet és jövőt épít, aki pedig a fiatalokba fektet, az a jövőbe fektet, éppen ezért „rendkívül nagy a közművelődési és a kulturális szakemberek felelőssége ma, amikor egy olyan virtuális világ vesz körbe minket, hogy otthonunkból minden elérhető”.

A helyettes államtitkár szerint az ifjúsági közösségek képesek arra, hogy olyan értékeket közvetítsenek, amelyek nemcsak egyéni sikereket hoznak, hanem közös eredményeket is. Kiemelte: minden egyes eredmény, minden működő közösség mögött óriási munka áll, amelyet a közművelődési szakemberek végeznek el, és akiknek köszönet jár áldozatos munkájáért.

Nagy Edina, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője szerint az ifjúsági közösségépítés nemcsak szakmai kihívás, hanem hosszú távú befektetés a jövőbe. A fiatalok nemcsak a jövő, hanem a jelen közösségeinek motorjai is lehetnek. A közösségi részvétel az, amelynek segítségével a fiatalok önbizalmat és önbecsülést szerezhetnek, készségeket és képességeket sajátíthatnak el, gyakorolhatnak, felkészülhetnek arra, hogy olyan felelős felnőttekké váljanak, akik egyben érzékenyek a kisebb-nagyobb közösségek ügyeire is – mondta.

Az ügyvezető hangsúlyozta: az ifjúsági munka nemcsak szakmai tudást igényel, hanem empátiát, türelmet és kreativitást is. Azok az emberek, akik nap mint nap a fiatalok közösségi fejlesztésén dolgoznak, valójában hídépítők. Hidat építenek a generációk között, hidat építenek a kultúra, az értékek és a fiatalok között – tette hozzá.

Mint mondta: a közművelődési és kulturális szakemberek felelőssége, hogy a közösségi művelődés révén kapcsolatot teremtsenek a fiatalokkal, és segítsék őket abban, hogy a jövőt ne csupán technológiai újításokban, hanem kulturális és közösségi értékekben is lássák – fogalmazott Nagy Edina.

Mint elhangzott: a konferencia célja, hogy átfogó képet adjon a fiatalok közösségépítésének kihívásairól és az azokra kínált megoldásokról. A plenáris előadások során szakmai vezetők osztják meg tapasztalataikat, és közösen keresnek válaszokat arra, hogyan támogathatják a fiatalokat a közösségi életben való aktív részvételben.

A konferencia keretében átadták a Nemzeti Művelődési Intézet 2019-ben alapított szakmai díjait.

A Nemzeti Művelődési Intézet 2024-es díjazottjai

Illyés Gyula közművelődési életműdíjat vehetett át Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület elnöke a külhoni magyar közösségek kulturális életének fejlesztése érdekében végzett, a nemzeti identitást erősítő munkájáért.

Beke Pál-díjban részesült Varga Albin István kiemelkedő hagyományőrző és közösségépítő munkájáért és példaértékű szakmai életútja elismeréseként, valamint Czink Judit Tolna vármegye közművelődésének szentelt, több évtizedes, kiemelkedő fejlesztő tevékenységéért.

Karácsony Sándor-díjat kapott Bubán Levente innovatív és elhivatott közösségépítő munkájának elismeréséül, mely példaként szolgál a fiatal szakemberek számára.

A Közösségeket Támogató Önkormányzat Díjat Kiscsősz község, Mezőtúr és Mórahalom városok önkormányzatainak képviselői vehették át.

Közösségépítő Önkéntes Díjban részesült Deésy Gábor Ádám önkéntes kezdeményezései elismeréseként, illetve Erdészné Turcsányi Katalin különösen a színjátszás és Kő Pál, a nemzet szobrászművésze hagyatékának gondozásáért.

Közművelődést Támogató Díjjal ismerték el Makoldi Gizellának a magyar kultúra és közművelődés támogatását szolgáló művészi tevékenységét, a Nemzeti Művelődési Intézet épületét gazdagító alkotásainak megbecsüléseként. Paluska Zoltán a kulturális értékek támogatásáért, különösen az épített örökségek fejlesztéséért és Kepenyes Pál hagyatékának gondozásáért részesült a díjban, míg Stumpf Imre Jánosné Sátoraljaújhely és térsége kulturális életében végzett elkötelezett szervezői és koordinátori tevékenységének elismeréséül kapta meg a díjat.

A stratégiai konferenciát megelőzően Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója nyitotta meg a Bokrétába kötögetem vala… című, Halász Péter néprajzkutató tiszteletére rendezett kiállítást.