Átfogó felmérés keretében vizsgálta a BÁV Art a magyar lakosság műtárgypiacról, műtárgyak hozamáról alkotott képét, illetve megtakarítási szokásait és befektetési hajlandóságát. A műtárgybefektetési index szerint a válaszadók többsége anyagi helyzetének javulásáról számolt be az elmúlt két évben, és egyre többeknek van megtakarítása is. Jelentősen nőtt a befektetési hajlandóság is: a válaszadók több mint fele befektetné a pénzét, ha egymillió forint extra bevételhez jutna. A BÁV Art műtárgybefektetési indexe szerint az elmúlt négy évben az arany ékszerek és a műtárgyak népszerűsége folyamatosan növekedett.
A felmérés rámutatott, hogy a műtárgyvásárlás iránti nyitottság különösen a fiatal generációk körében figyelhető meg. A 27 év alatti Z generációs válaszadók közel fele tervezi, hogy az elkövetkező egy évben műtárgyat vásárol, ami új trendeket indíthat a befektetési piacon. A vásárlók között továbbra is nagy érdeklődés mutatkozik az ékszerek, festmények, órák és egyéb művészeti alkotások iránt, amelyeket értéktartó befektetésként kezelnek.
A műtárgy stabil befektetési forma
Az előző évhez képest nőtt azok aránya, akik kockázatmentes, forintalapú megtakarításokat választanak, s különösen az állampapírok iránti érdeklődés emelkedett. Az arany, ékszer és műtárgyak iránti kereslet szintén folyamatosan nőtt, míg a hagyományos befektetések, mint az ingatlan, részvény és kötvény stagnáltak vagy veszítettek vonzerejükből.
A válaszadók 59 százaléka leginkább ékszert, 53 százalékuk festményt, 34 százalékuk pedig órát vásárolna. A felmérés megvizsgálta emellett a műtárgypiac iránti érdeklődés és tájékozottság alakulását, illetve az aukciósházak ismertségét. A megkérdezettek 89 százaléka legalább egy aukciósházról hallott már, legismertebb aukciósházként a BÁV Artot jelölték meg.
Fontos a személyes jelenlét
Az aukciósházaknak még mindig nagy jelentőségük van, bár számos műtárgyat akár már online is meg lehet vásárolni, az emberek többsége még mindig szereti személyesen megtekinteni a megvásárolni kívánt alkotást.
A kutatás szerint a válaszadók 33 százaléka független műtárgyszakértőre hallgatna, ha műtárgyvásárlásra szánná magát, aukción történő vásárlás előtt pedig 70 százalékuk fontosnak tartja, hogy az adott tárgyat előzetesen megnézhesse az aukciós kiállításon.