John Ronald Reuel Tolkien 1892. január 3-án született Bloemfonteinban, a mai Dél-Afrikai Köztársaság részeként ismert Oranje Szabadállam székhelyén ? ám gyermekkora legnagyobb részét Birminghamben töltötte. 12 éves volt, amikor testvérével együtt árvaságra jutottak, gyámjuk édesanyja egy közeli barátja, Francis Xaver atya lett, amely nem pusztán szakmai előmenetelét, hanem világnézetét, vallásosságát is meghatározta.
Egyetemi hallgatói évei alatt is már rendkívül érdeklődőnek mutatkozott a nyelvtudomány iránt: eleinte az Oxfordi Egyetem latin és ógörög kurzusaira, majd 1913-tól az egyetem angol nyelv- és irodalomtudományi képzésére járt, amely szakon diplomát is szerzett. Ez idő tájt már elkezdte kidolgozni a későbbi szövegeiben jól ismert mesterséges nyelveket, köztük a tündenyelvet. Valamint irodalmi alkotásvágyáról is már korábban számot adott: 1911-ben, a King Edward?s School-ban megismert barátaival írói kört is létrehozott, melynek alkalmain egymás verseit olvasták fel, és beszélgettek is róla.
Tolkien egyetemista évei alatt csatlakozott a brit hadsereghez ? nem is kell mondani, épp az első világháború idején. Frontkatonaként (majd 1915-ben alhadnagyi posztban) szemtanúja volt barátai elvesztésének, az állóháború borzalmainak, mely tapasztalatok ? Tolkien elemzői szerint ? több szempontból is hatással voltak írásaira. Egyrészről a háború traumái elől menekült az író saját képzeletvilágába, annak kidolgozásába, valamint a regény szövegeiben is mély nyomot hagyott.
Miután leszerelt a hadseregtől, 1918-ban Tolkien részt vállalt az Oxford English Dictionary létrehozásában, mely kapcsán szóetimológiával foglalkozott. Tudományos pályája innentől ívelt felfelé: előbb 1920-tól a Leeds-i Egyetem docenseként vállalt munkát, majd 1925-ben visszatért Oxfordba, és a Pembroke College angolszász nyelv professzoraként folytathatta kutatásait. Egyetemi karriere ezt követően tetőzött be, ugyanis 1945-től az oxfordi Merton College angol nyelv és irodalom professzoraként tevékenykedett egészen visszavonulásáig, 1959-ig ? a hely az egyik legmeghatározóbb egyetemi campus az Oxfordi Egyetemen, valamint Anglia szerte is, ha az akadémikusait, tudományos eredményeit tekintjük.
Tolkien az első világháború évei alatt kezdett komolyabban foglalkozni prózaírással. Egy bizonyos lövészárok-betegségnek köszönhetően (amit élősködők terjesztettek) kórházba került, s lábadozása idején írta meg első mitológiai és népköltészeten alapuló elbeszéléseit. A kötet, amely ezeket összefogja, Az elveszett mesék könyve, halála után jelent meg. A Pembroke College-i munkássága idején alkotta meg A hobbit című regényét, illetve A Gyűrűk ura első két kötetét is, melyet 1954-ig fejezett be és adatott ki.
Több olyan írása is van, melynek kiadásáról a fia, Christopher Tolkien gondoskodott apja halála után. Ide tartozik A szilmarilok, vagy a már emlegetett Az elveszett mesék könyve is. Tudományos érdemei közül is az egyik legmeghatározóbbat, a VIII. és a XI. század között keletkezett Beowulf angolszász eposz mai angolra való fordítását és a hozzáfűzött kommentárjait 2014-ben adták ki először. S a kérdés nyitott: vajon mennyi írása lehet mindezen kívül Tolkiennek, melyeket csak ezt követően publikálhatnak?
Forrás: Wikipédia