Beatrix Potter Manchester környékén született 1866. július 28-án. Nagyapja, Edmund Potter nyomdát üzemeltetett, édesapja, Rupert William Potter pedig ügyvédnek tanult. Beatrix apja részvényekbe fektette a család pénzét, gazdálkodásának eredményeképp jelentős vagyonra tettek szert. A fiatal Beatrix Potter személyiségére nagy hatással voltak nevelőnői: egyikükkel, Annie Moore-ral felnőttként is jó kapcsolatban maradt. Ő volt az, aki először tanácsolta a lánynak, hogy illusztrált leveleit, amelyet Annie gyermekeinek írt, mesekönyvbe foglalja. Beatrixre inspirálóan hatott a vidéki környezet: szívesen rajzolta le az általuk tartott állatokat, az erdőben látott sündisznókat, egereket. Tinédzserkorában, tizennégy évesen napló vezetésébe is belefogott: bejegyzéseit titkosírással írta, ezt Leslie Linder fejtette meg 1958-ban. A lány fiatal kora ellenére már nem csupán a körülötte történtek lejegyzésére használta a könyvet, írásaiban reflektált a korabeli társadalmi problémákra és változásokra is. A naplót Beatrix 1897-ig vezette folyamatosan, benne vázlatos rajzok is találhatók.
A kor viszonyainak megfelelően Beatrix egyetemre nem járhatott, szülei otthon taníttatták. Főleg a természettudomány ágazatai érdekelték: a csillagászat, a növénytan és a rovartan. Később sokat foglalkozott a mikológiával, a gombatannal is, a gombákat szívesen le is festette. 1892-ben ismeretséget kötött Charles McIntosh neves természettudóssal, aki segített rajzai pontosításában és tanította is őt.
Beatrix fantáziáját átszőtte azonban a fantasztikum iránti rajongás is: nagy hatással voltak rá az Andersen-, és Grimm-mesék, Shakespeare és Walter Scott művei, de az Alice Csodaországban is. A családi kedvenc azonban Joel Chandler Harris Br?er Rabbit (Nyúl testvér) című története volt. Kezdetben klasszikusokhoz készített illusztrációt: például a Hamupipőkéhez, a Csipkerózsikához és a Piroska és a farkashoz is. 1890-től kezdve testvérével pénzszerzés céljából képeslapok készítésébe is belekezdtek, ezeken többnyire egerek és nyulak rajzai szerepeltek. 1890-ben a Hildesheimer és Faulkner cég megvásárolt tőle néhány rajzot Nyúl Benjáminról, hogy Frederic Weatherly A Happy Paircímű művét illusztrálják vele. 1893-ban a nyomda újabb rajzokat vett tőle az említett költő Our Dear Relations című verseskönyvéhez. Sikereit követően Beatrix Potter elhatározta, hogy kiadja saját illusztrált történeteit is.
Annie Moore betegeskedő gyermekének, Noelnek egy alkalommal rövid történetet írt, amely négy nyusziról szólt. 1900-ban ezt dolgozta át egy kis könyvecskévé. Beatrix nem talált kiadót a könyvnek, így 1901-ben saját maga adta ki családjának és barátainak, méghozzá hatalmas sikerrel. Bár a könyv borítóját színes kép díszítette, az illusztrációk ebben még fekete-fehérek voltak. A könyv népszerűségének híre eljutott a Frederick Warne & Co. nyomdaipari céghez is, akik, bár elsőre elutasították a ?nyuszis könyv? megjelentetését, végül mégis kiadták azt. A fekete-fehér képeket Beatrix Potter kiszínezte, és 1902. október 2-án napvilágot látott a Nyúl Péter kalandjai (The Tale of Peter Rabbit) első kiadása. A könyv igen kelendő volt a kisgyermekes családok körében, így hamarosan egy másik történetét, Bikkmakk Mókus kalandjait (The Tale of Squirrel Nutkin) is kiadták, melyet a The Tailor of Gloucester követett.
E könyveken szerkesztőjével, Norman Warne-nal dolgoztak együtt, aki 1905-ben aztán eljegyezte az írónőt. Jegyességük sajnos nem tartott sokáig, egy hónap elteltével Norman leukémiában meghalt. Beatrix Potter az első világháború végéig folyamatosan jelentetett meg könyveket, ezt követően energiájának nagy részét az általa megvásárolt farm művelésére fordította. A Hill Top Farm környékén ismerkedett meg William Heelisszel, aki 1912-ben kérte meg Beatrix kezét. Hamarosan megtartották esküvőjüket. Ezután az írónő élete a családi boldogságról és a farmgazdálkodásról szólt. Ekkor született történetei, mint például a Tomi Cica kalandjai (The Tale of Tom Kitten) és a Kacsa Jolán kalandjai (The Tale of Jemima Puddle-Duck) is ezt tükrözik. Beatrix Potter harminc évig élt boldog házasságban férjével, mikor 1943-ban, 77 évesen tüdőgyulladásban és szívelégtelenségben elhunyt. Férje tizennyolc hónap múlva követte őt.
Chris Noonan rendezésében, 2007-ben készült film az író életéből Renée Zellweger és Ewan McGregor főszereplésével Miss Potter címmel. Életének megjelent a regényváltozata is, amelyet a forgatókönyvíró Richard Maltby Jr. írt Beatrix Potter élete, A világhírű Nyúl Péter és barátai alkotója címmel.
Forrás: Wikipédia, IMDb