Önfeláldozó művészfeleségek nyomában a Ferenczy Múzeum

Képző

Nők, asszonyok, múzsák, mint Vajda Júlia, Fialka Olga, Modok Mária, Gálffy Lola, Gráber Margit, Kónya Réka szerepelnek a Ferenczy Múzeum új kiállítássorozatában. Olyan erős és tehetséges nők portréit mutatják be, akik maguk is művészi karrier előtt álltak, de férjük és családjuk kedvéért háttérbe vonultak.

Vajda Júlia. Kép forrása: Ferenczy Múzeumi Center
Vajda Júlia 1932-ben. Kép forrása: Ferenczy Múzeumi Centrum

A Ferenczy Múzeumi Centrum képzőművészeti gyűjteménye tízezernél is több darabot számlál, és folyamatosan gazdagodik. Olyan alkotók fontos művei találhatóak itt meg, mint Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Barcsay Jenő, Vajda Lajos, Korniss Dezső vagy Kondor Béla. A Ferenczy Múzeum gyűjteményes kiállításhoz kapcsolódó kamarakiállítás-sorozat három éven át összesen hat kiállítást foglal majd magába. A Fantomszál sorozat nőalakjai a gyűjteményben szereplő, híres festőművészek feleségeit mutatja be, akik gyakran maguk is alkotók voltak. Emellett azonban a támogatásnak megannyi formáját biztosították férjüknek: a háztartást vezették, rendszeres és alkalmi munkákat vállaltak, ellátták a gyerekeket, érzelmi biztonságot nyújtottak, modellt álltak a művekhez, szellemi társként megvitattak elméleti dilemmákat, férjük karrierjét egyengették, és mindezeken túl gyakran hátrébb sorolták vagy feladták saját ambícióikat.

A Fantomszál olyan női sorsokat mutat be, amelyek láthatatlanul voltak hatással a művészet történetére, és hiába örökíti meg alakjukat adott esetben egy-egy portré, rendíthetetlen támogatásuk, amely nélkül ma számos kiemelkedő műalkotással kevesebb lenne a világ, soha nem kapott elismerést.

A kiállításorozat célja rámutatni a férfi és női szerepvállalások lehetőségeire és egyenrangú fontosságára, a különböző családi-szakmai együttműködések sokféleségére a mindenkori társadalmi, gazdasági, politikai viszonyok függvényében. A Fantomszál ráirányítja a figyelmet a művészettörténet kulisszái mögött megbújó nőalakok megkerülhetetlenségére, hatásuk összetett szerepére.

A kiállítások hat női portrét rajzolnak meg, a szereplők: Vajda Júlia, Vajda Lajos felesége, Fialka Olga, Ferenczy Károly felesége, Modok Mária, Czóbel Béla felesége, Gálffy Lola, Kántor Andor felesége, Gráber Margit, Perlrott Csaba Vilmos felesége és Kónya Réka, Bukta Imre felesége.

Vajda Júlia az ötvenes évek végén.
Vajda Júlia az ötvenes évek végén

Elsőként Vajda Júlia életútját kísérik nyomon, fotókon, korabeli dokumentumokon keresztül betekintést engedve élete különböző színtereibe. Jobban megismerhetjük őt egy családot összetartó, dolgozó anyaként, első férje, Vajda Lajos oldalán, illetve második férje, Jakovits József szakmai előmenetelének fáradhatatlan kitaposójaként és a divat iránt fogékony, a szűkösségben is kreatívan öltözködő nőként.