Ősszel beszökik Budapestre Brüsszel

Program

Szeptemberben kezdődik a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös sorozata, az Európai Hidak, amelynek főszereplője idén Belgium lesz. Budapestre jön többek között a kortárs jazz egyik legfontosabb előadója, több közös koncertet ad az Európai Unió Ifjúsági Zenekara és a Budapesti Fesztiválzenekar, de lesznek filmek, világzene és alter-rock-punk-jazz is.

Fischer Iván. Kép forrása: Müpa
Fischer Iván. Kép forrása: Müpa

A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös fesztiválján a klasszikuszenei koncertek mellett jazz-, könnyű- és világzenei programok, sőt filmvetítések is várják az érdeklődőket. A 2013-ban útjára indult eseménysor középpontjában minden alkalommal olyan ország, illetve országcsoport állt, amely sokszínű, gazdag kultúrával és jelentős zenei hagyományokkal rendelkezi. 2021-óta egy-egy kulturális fellegvárként ismert európai várossal alakítanak ki partnerkapcsolatot.

Idén a belga fővárosra esett a választásuk, hiszen Magyarország Belgiumtól veszi át az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. A szeptemberi fesztiválon több olyan produkciót kínálnak Budapesten és Brüsszelben, amelyekben a két város jelentős művészei vesznek részt.

Szeptember 16-án a belga jazzélet színe-java mutatkozik be Budapesten. Belgium vezető big bandje, a Brussels Jazz Orchestra, legkiemelkedőbb gitárosa, Philip Catherine, első trombitása, Bert Joris és legkarakteresebb énekese, David Linx lép színpadra az Európai Hidak számára összeállított program nyitányaként. A BJO Catherine-nal és Jorisszal a Meeting Colours című albumuk anyagából válogat, míg Linx-szel több közös lemezük számait idézi fel.

Tizennyolcadikán este a belga Selah Sue érkezik a Müpa színpadára. A Magyarországon is sokak által szeretett énekes-gitáros a neosoulos-funkos, popos-r&b-s zenei világokban otthonos, de kitekint a reggae és a hiphop felé is.

Három alkalommal hallgathatja meg az Európai Unió Ifjúsági Zenekara és a Budapesti Fesztiválzenekar közös produkcióit a közönség Fischer Iván vezényletével. A koncerteken lesz magyar rapszódia és spanyol tánc, Bach előtti tisztelgés előzi meg a cseh zenét. Liszt műve ezúttal is Lisztes Jenő cimbalomművész  közreműködésével szólal meg. Elhangzik Fischer Iván táncszvitje is, és szólistaként fellép Diana Tishchenko ukrán hegedűművész.  Az unió ifjúsági zenekarával közös első koncert a két együttes vadonatúj közös projektje, az Európai Zenekari Akadémia nyitóeseménye.

A fesztiválon szerepel a kongói-belga származású Marie Daulne is, aki Belgiumban alapította Zap Mama nevű zenekarát, és lett vele a világzenei színtér egyik korai sztárja. A több mint harminc éve a csúcson lévő formáció legújabb projektjével érkezik az Európai Hidak fesztiválra, amelynek különleges közreműködője az R&B, a soul és az afropop elemeit vegyítő K.ZIA – Zap Mama lánya.

A program részeként levetítik Jaco Van Dormael belga filmrendező Legújabb testamentum című filmjét, valamint Peter Brosens és Jessica Woodworth A belgák királya című munkáját is.

Megismerheti a közönség az arab muzsikát pszichedelikus színezettel, rappel és belga csavarral átalakító Gaïsha produkcióját is. A projekt a belga-marokkói énekesnő, Aïcha Haskal és a belga zenei színtér kiemelkedő muzsikusainak együttműködéséből jött létre.

Izgalmasnak ígérkezik a TaxiWars előadása is. Tom Barman énekes a kilencvenes évek óta dübörgő art rock-banda, a dEUS frontembere. Antoine Pierre az ős-fusiont játszó Urbex és a pszichedelikus jazz-rockban utazó Next.Ape dobosa, és Nicolas Thys bőgőssel ők alkotják a Harcsa Veronika–Gyémánt Bálint Quartet ritmusszekcióját. Robin Verheyen otthonában és az Egyesült Államokban egyaránt keresett szaxofonos. A TaxiWars kísérletező, alternatív, rock-punk elemekkel megbolondított, jazzimprovizációkkal tarkított zenéjével képviseli hazáját a fesztiválon.

A fesztivál részletes programja itt található.