Pál utcai fiúk

Egyéb

Grund, Einstand, gittegylet; ezeket az idejét múlt kifejezéseket hozzák vissza a rapszövegek Geszti Péter dalai nyomán, meg eszünkbe juttatták, hogy közösség csak másik közösség ellenében terem, a férfiszocializáció gyötrelmes, a felnőtté válás meg kiábrándító. Persze aki azt gondolná, hogy manapság a passzvördök a kizárólagos fegyverek és a kölyköknek csak a virtuális tereiket kell megvédeni, azok nem mozdultak ki előkelő lakóparkjaikból egy ideje.
 

palutcaifiuk_kiallitasD_CIM20071011004.jpg
Molnár Ferenc kézírása az Éljen a grund! - 100 éves A Pál utcai fiúk című regény elnevezésű kiállításon a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
MTI Fotó: Czimbal Gyula  

Viccesek voltak a Diadal utcai általános iskola fiútanulói, ahogy a megnyitón bemutatták: az utcai harcos musicalverzió is létezik. A Németh Andor által a magyar irodalom előkelő idegenének nevezett szerző is nevetett volna biztosan, és továbbra is idegennek érezte volna magát. Különösen, amikor Geszti a vernisszázs utolsó gesztusaként felolvasta Nemecsek Ernőhöz írott elektronikus leveleit, amelyek nem éppen az irodalom, inkább az intermédiatréfák világába vezették be a pesti polgárt "ezt a sehol máshol elő nem forduló kétlábú állatot..." 

 
A regény alapján tervezett kiállítás első látásra tetszetős és széttagolt, de persze statikus állapotában láttam, és csak akkor lesz az igazi, amikor már tárlatvezetéssel és egyéb, élményközpontú oktatási extrákkal működik. A következő egy évben fogja bebizonyítani, mennyire alkalmas arra, hogy felkeltse az általános iskola felső tagozatosai, a középiskolások és általában a családosan kirándulók érdeklődését a magyar irodalom és egyik világhírű szerzője, vagy akár csak a helytörténet iránt.
 

palutcaifiuk_kiallitasD_CIM20071011007.jpg
Stremeny Géza Nemecsek apoteózisa című alkotásának részlete  

A kivitelezés pazar, deszkakerítés mellett kell bevonulni az elő szobáig, a kerítésen fogalmazások, hitvallások (ergo szavazatok) gyerekírással, kortárs íróktól és médiaszemélyiségektől abban a tárgyban, hogy miért is volt fontos nekik a regény. Például mert Bokába voltak szerelmesek, vagy azt gondolták, hogy a távolságot kapják meg, ha az üveggolyót elveszik. Van itt cukorkás kirakat, korabeli osztályterem, füvészkerti műtó a víz felett átívelő fahíddal, a regény kulcsjeleneteiből készült makettek, Nemecsek apoteózisa fából kifaragva, gittegyleti napló, tombol a módszertani eklektika. A műautentikus adalékok mellett felvonulnak A Pál utcai fiúkhoz kapcsolódó irodalomtörténeti és helyrajzi adatok. Megismerhetjük a mű keletkezéstörténetét, Molnár Ferenc életrajzának részleteit és a regény helyszíneit, ahol kulturális életünket éljük ma is a romokon. A Ferencváros, Boka lakása a Kinizsi utcában, Molnár szülőháza a József körúton, az árvaház, a Josephinum, a Ludovika és a Grund, ami nincs. A regény helyszínein kívül felidézi a kiállítás a Budapesti Napló szerkesztőségét az Üllői úton, ahol Molnár munkatárs volt, a Franklin kiadót, ahol a regény 1907-ben először megjelent könyv alakban, de láthatók a Tanuló című lap hasábjai is, amelyeken 1905-ben folytatásokban közölték a 29 éves író művét. További művelődéstörténeti csemegék: a stilizált New York kávéház, amelynek karzatán írta Molnár a városi legendák szerint a vörösingesek és Bokáék történetét, meg a Vígszínházat se feledjük, amelynek a szerző színpadi sikereit köszönheti. Tehát a tárlatban a regénytől nem függetleníthető, épp nagyvárossá alakuló Budapest története is benne van.

 

palutcaifiuk_kiallitasD_CIM20071011001.jpg
 A több nyelvre lefordított mű címlapjai

Végül a filmes adaptációk peregnek szorgalmasan a vásznon, a klasszikusoktól a Nagy Könyv kampányanyagáig, bár már senkit nem kell meggyőzni arról, hogy Nemecsek a hős.

Mindezt a hagyományos, feladatlap kitöltős tárlatvezetés mellett, majd szituációs játékkal fogják kiegészíteni, ha van rá igény. Békés Pál írt hozzá segítő jelenetet, amit betanulhatnak a gyerekek, de a felolvasószínház jellegű előadás sem kizárt. De lehet blogot vezetni a szereplők nevében, pályázat keretében, bővebb információk a www.pim.hu weboldalon, és lesz kapcsolódó programsorozat is, amelyről ugyanitt tudhat meg részleteket a leendő látogató. A Magyar Posta bélyeg kisívet bocsátott ki az évfordulóra, talán bögrék is kaphatók majd a múzeum-shopban, de sebaj, kultúrából sosem lehet elég. A kiállítás 2008 augusztus 31-ig látható, abba még egy pótvizsga is belefér. Utána jöhet az Egri csillagok, bár én Abigél-drukker voltam mindig is.