arczok_es_lathatarok_pecs_600x326.png
Arczok és láthatárok

Csornay Boldizsár múzeumigazgató közölte: áprilistól októberig lesz látható a pécsi Modern Magyar Képtárban az Arczok és láthatárok című, a JPM saját anyagából összeállított tárlat, amely mások mellett Barabás Miklós, Benczúr Gyula, Lotz Károly, Madarász Viktor, Munkácsy Mihály, Paál László, Székely Bertalan műveit mutatja be. Az igazgató a kiállítás kuriózumának nevezte, hogy egy külön teremben a pécsi 19. századot is bemutatják, pécsi városképekkel és polgárok arcképeivel, valamint pécsi művészek ? köztük Wéber Xavér Ferenc, Zsolnay Vilmos és Bartalits Mihály ? eddig a közönség számára ismeretlen alkotásaival.

Csornay Boldizsár ismertetése szerint a szegedi Móra Ferenc Múzeum tulajdonában lévő, 1799-ben felfedezett ? 23 darab aranyedényből álló ? nagyszentmiklósi kincs ?egyik legjobb?, galvanoplasztikai másolatát április 26-tól állítják ki a pécsi Csontváry Múzeumban. A JPM néprajzi osztályán július végéig látható Mindig nyíló virágok című kiállításon a fejkötők, textíliák mellett az ornamentikus díszítés motívumait hordozó kerámiatárgyakban és festményekben is gyönyörködhetnek a láthatók. A tárlat megidézi azt a kulturális és történeti hátteret, amely a Zsolnay-nővéreket körülvette, és amely Zsolnay Terézt a népi tárgyak gyűjtésére inspirálta.


muzeumi_programok_nagyszentmiklosi_kincs_600x405.png
Puszták aranya ? A nagyszentmiklósi kincs

Csornay Boldizsár beszámolt arról is, hogy március 22. és június 24. között a Vasváry-házban lesz látható A háború pillangói elnevezésű, az első világháború tábori bordélyainak témáját körüljáró tárlat. A kecskeméti Katona József Múzeum orvostörténeti érdekességeket, néprajzi tárgyakat is felvonultató vendégkiállítása enteriőrök, illetve tematikus tablókba rendezett archív anyagok ? köztük dokumentumok, fotók, rajzok, nyomtatványok ? segítségével mutatja be a harcoló katonák lövészárkon túli magánéletét és a tábori bordélyhálózat működését.

A JPM természettudományi osztályán A folyó, ami éltet és összeköt című tárlat 21 tablón, valamint makettek, modellek és interaktív a múzeumpedagógiai eszközök segítségével ismertet meg a Duna-menti vízügyi munkálatokkal és vízügyi emlékkel. A kiállítás Magyarország legnagyobb folyójának történetét meséli el a római kortól napjainkig; a különböző korok folyóábrázolásai térképen, városképeken jelennek meg. Júniusban szintén a természettudományi osztály rendez kiállítást Balázs Dénes (1924?1994) magyar karsztkutató, földrajztudós, világutazó, számos földrajzi ismeretterjesztő mű szerzője tiszteletére. Novemberben A jégkor pécsi vándora című tárlat Magyarország második mamutlelete, a pécsi mamut 90 évvel ezelőtti felfedezésének állít emléket.

Őri László (Fidesz-KDNP) Pécs kultúráért felelős alpolgármestere az eseményen hagyományőrzés és az értékmentés fontosságát hangsúlyozva arról beszélt, hogy a vidéki múzeumok közül a JPM rendelkezik a leggazdagabb gyűjteménnyel és ezen értékek közül a lehető legtöbbet kell megmutatni. Emlékeztetett arra is, hogy idén a baranyai megyeszékhely lesz a Múzeumok éjszakája központi helyszíne. Tavaly több mint hétezer látogatót regisztrált a JPM a rendezvényen.

Forrás: MTI

Fotók: pecsimuzeumok.hu