Pénzzel rendezték a náci festményrablási vitát

Kultpol

Schiele 1912-ben készült Wally arcképe című festményét a New York-i ügyészség álláspontja szerint a nácik erőszakkal vették el zsidó tulajdonosától, Lea Bondi-Jaraytól a második világháború alatt. A kép 1954-ben került a Leopold Múzeumhoz, az intézmény állítása szerint legálisan.

Az évtizedek óta tartó vita újabb fordulatot vett, amikor a festményt a bécsi múzeum 1997-ben kölcsönadta a New York-i Modern Művészetek Múzeumának, az amerikai állam pedig az eredet jogi aggályaira hivatkozva hamarosan lefoglalta azt. Az ezt követő, 12 éven át tartó jogi procedúra során különböző bírók már több mint háromszor ítéltek úgy, hogy a festményt ellentételezés nélkül vissza kell szolgáltatni az osztrák múzeumnak.

A mostani megállapodás értelmében a festmény visszakerülhet a Leopold Múzeumba, a küszöbön álló per pedig elmarad. A festményt hazatérése előtt három hétig ki kell állítani a manhattani Zsidó Örökség Múzeumában. A 19 millió dollár Lea Bondi-Jaray hagyatékát gyarapítja.

Preet Bharara amerikai ügyvéd szerint az amerikai kormány, Bondi-Jaray hagyatékának képviselői és a Leopold Múzeum között született megállapodás "újabb kis lépést jelent a második világháború alatt tulajdon ellen elkövetett bűncselekmények áldozatainak való igazságszolgáltatásban".