Petőfi rejtett graffitije rejtőzhet a Baradla-barlangban

Irodalom

Szálinger Balázs író Petőfi Sándor felvidéki útjának nyomában járva újra felfedezte a van-is-nincs-is Petőfi-feliratot a barlang kormos falába karcolva.

Kotán Dávid Márk a PPKE-BTK Régészettudományi Intézet, Régészeti és Történelmi Természetjáró Szakosztályának vezetője és az egyméteres autogram. Fotó: Polónyi Emese
Kotán Dávid Márk, a PPKE-BTK Régészettudományi Intézet Régészeti és Történelmi Természetjáró Szakosztályának vezetője és az egyméteres autogram. Fotó: Polónyi Emese

Petőfi Sándor 1845 tavaszán járt a Felvidéken, amelynek részleteiről az Úti jegyzetek prózai műben számolt be. 180 évvel később Szálinger Balázs író is bejárta az útvonalat, amelynek egyik megállója az aggteleki Baradla-barlang volt. Ennek falán megtalálta azt a Petőfi-feliratot, amelyet a költő saját bevallása szerint maga vésett fel. A felfedezéséről a kortárs író Facebook-bejegyzésében számolt be.

Felidézi, hogy Petőfi az Úti jegyzetekben leírja, hogy névjegyét a barlang látogatóinak szokásához igazodva hagyta ugyanott, ahol mások is feljegyezték nevüket: 

„Mint említém, a falubeli rektor is velünk járt. Ezt a fiatal embert meglepem, gondoltam, a barlang belső végéhez érve, hol a látogatók fölkarcolják neveiket. Bevéstem hát nagy betűkkel én is nevemet.”

A Baradla-barlang egy, a látogatók elől már elzárt szakaszában található feliratot eddig csak azok pillanthatták meg, akik speciális kutatási céllal látogatták meg a területet. De nem könnyű megtalálni, mivel a költő neve nem kőbe van vésve, hanem az egykori fáklyák okozta koromrétegbe íródott, így fekete alapon fehér betűk rajzolódnak ki. Az idő és talán egyéb emberi behatások miatt a felirat már kissé el is mosódott, de még így is felismerhető. Petőfi neve huszonöt centiméteres betűkkel, mintegy egy méter hosszúságban tűnik fel, de csak akkor mutatja meg magát, ha a néző kissé hátrébb lép, hogy az egész kompozíciót láthassa.

Szálinger egy régészekből és geológusokból álló csapathoz csatlakozhatott, akikkel alaposan dokumentálták a feliratot, még 3D-szkenneléssel is rögzítették jelenlegi állapotát. A felirat így már biztosan nem fog elveszni, most már a szakértőkön múlik, hogy hitelesítsék annak eredetiségét. 

A jelenleg még cím nélküli, íródó könyvében Szálinger Balázs az egész felvidéki útról és természetesen erről a felfedezésről is beszámol majd.