A porondról az igazgatói székbe

Egyéb

A Richter família az egyik legrégebbi cirkuszdinasztia: a berlini levéltárban őriznek olyan dokumentumokat, amelyekből kiderül, hogy 1821-ben a családnak Berlinben a Brandenburgi kapu előtt saját cirkusza volt. Bár az épület 1821-ben leégett, a családtagok folytatták a hagyományt. ?Németországból származik a dinasztiánk, amely mára már a magyar cirkuszművészet hírnevét öregbíti? ? mondja Richter József világhírű artista, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója, aki bár több alkalommal élt külföldön, igazi lokálpatriótának vallja magát: ?Mindig ragaszkodtam Magyarországhoz, a külföldön készített műsoraimban is törekedtem arra, hogy a magyar zene, a lovashagyományok helyet kapjanak, attól függetlenül, hogy a világ melyik részén léptünk éppen porondra.?

Az elismert artista 21 éven át vezetett két cirkuszt, mielőtt 2012 októberében elvállalta a Fővárosi Nagycirkusz igazgatói posztját. ?Még az artista karrierem alatt Németországban elindítottam egy cirkuszt, amelyet három év igazgatás után a feleségem családjára bíztam. Ezután hazatértünk Magyarországra, ahol megalapítottam a Magyar Nemzeti Cirkuszt, az ország legnagyobb utazócirkuszát, amelyet 18 évig vezettem, majd a fiamnak ifj. Richter Józsefnek adtam át? ? meséli Richter József, akinek a cirkuszművészként eltöltött évtizedek sokat segítenek az intézmény irányításában. ?Mivel én is artista voltam, azonnal látom egy-egy számon, hogy mennyit ér, mennyi munka, felkészülés van mögötte, nemzetközi viszonylatban milyen színvonalat képvisel? ? mondja a Jászai Mari-díjas, Magyarország Arany Érdemkeresztjével kitüntetett művész.

A Richter család számos díjat szerzett, köztük a cirkuszvilág legrangosabb elismeréseit: 1974-ben a Monte Carlói Cirkuszfesztiválon Richter József és felesége, a német Renz cirkuszdinasztiából származó Carola Ezüst Bohóc-nagydíjat nyert. ?A leghíresebb számunk volt, amikor egy négytonnás, egyik lábán egyensúlyozó elefánt fején álltam egy kézen, illetve amikor ugródeszkáról biztonsági kötél nélkül szaltóztunk Carolával az elefánt hátára? ? emlékezik az igazgató, aki az említett műsorokkal a New York-i Madison Square Gardenben is fellépett. Szülei hatalmas sikerét Richter Flórián harminc év múlva megismételte a Monte Carlói Cirkuszfesztiválon, sőt később felül is múlta: 2008-ban ugyanis feleségével megnyerte az Arany Bohóc-nagydíjat.

richter2
Richter Flórián a Magyar cirkuszcsillagok című gálán

Richter Józsefnek, bár már nem artistaként tevékenykedik a cirkuszban, az utazás máig az élete része: ?Sokat járok külföldre, hiszen igyekszem összegyűjteni a legjobb, legszínvonalasabb produkciókat a magyar közönség számára? ? magyarázza az igazgató, aki legközelebb Párizsba és Genovába utazik, hogy a legjobb, illetve a Fővárosi Nagycirkusz műsorába leginkább illő produkciókat szerződtesse a következő évadra. A világsztárokkal való megegyezés persze nem mindig egyszerű feladat: nehezebb őket leszerződtetni Budapesten, ahol az anyagi keret szűkösebb, hiszen ők itt is ugyanazt a sztárgázsit várják el, mint a francia vagy a spanyol fővárosban. A számos külföldi előadás után az igazgató nagy örömére szolgál, hogy januártól március közepéig csupa világhíres magyar művészt láthat a közönség. ?A Magyar Cirkuszcsillagok című gála ritkaságnak számít, hiszen egyidőben ennyi hazai világsztárt még nem láthatott a közönség ezen a porondon? ? mondja Richter József, aki eközben már a következő előadást szervezi: ?Fontos, hogy mindig újat mutassunk a nézőknek látványvilágban, tematikában: a Magyar Cirkuszcsillagok est után április 5-étől szeptember 1-jéig például vízirevüvel és az ókori Róma világát felidéző gladiátorműsorral várjuk a közönséget. Utóbbiban egy Mongóliából érkező világhírű csoport is közreműködik.?

Richter József már magyar nemzeti intézményi minőségében vette át a Fővárosi Nagycirkuszt, és bízik abban, hogy az elismerés jótékony hatással lesz a műfajra: ?Nemzeti intézményként nagyobb figyelem irányul a cirkuszra, amely végre elfoglalta az őt megillető helyet. Reményeim szerint így az anyagi lehetőségeink is kiszélesednek, és még színvonalasabb előadásokat tudunk porondra vinni, amelyek a külföldi gyakorlathoz hasonlóan több hónapig teltházzal futnak majd?.

Széles-Horváth Anna