Krúdy és Pest
Krúdy Gyula (1878-1933) prózája lírai emlékekre, hangulatokra, látomásokra épül, alakjai költők és ódivatú szerelmesek, korhelyek és újságírók, betyárok és kisasszonyok, akik havas felvidéki tájak vagy ódon budai utcák álomvilágában élnek. Történeteinek ideje sem egy valós múlt, hanem valamely nem azonosítható kor, amikor az élet lassúbban, tempósabban folyt - a régi "szép" idők.
E korszak hangulatát idézi fel az Óbudai Társaskör Budai séták Krúdyval című négy estből álló sorozata. A zenés irodalmi esteken Saly Noémi irodalomtörténész segítségével a közönség megismerheti az óbudai kávéházak, a krisztinavárosi kisvendéglők, a tabáni kocsmák, a vári cukrászdák egykori életét.
Az adott városrészről szóló írások felolvasását korabeli muzsika kíséri. A régi világ megidézését minden alkalommal a Társaskör "Zöld szobájában" látható kiállítás is segíti. Az október első "művészeti szalon" az óbudai kávéházakba kalauzolta el az érdeklődőket.
A szombati programban a Krisztinaváros kisvendéglőit mutatják be Kiss Mari és Dunai Tamás közreműködésével. A korabeli muzsikából Berki Sándor Dezső vezetésével a Kék-Duna Koncert-Szalozenekar ad ízelítőt. Az előadáshoz Krisztinavárosi kisvendéglők címmel a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kamarakiállítása kapcsolódik.
A program szerint február 17-én a tabáni kocsmák hangulata elevenedik meg. A sorozat utolsó rendezvényét jövő április 13-án tartják, amikor az érdeklődők "Krúdy karján" a vári cukrászdákat és mézeskalácsosokat ismerhetik meg.
(Múlt-kor/MTI)