Népi mesterségeink a Balaton körül

Egyéb

A keszthelyi Balaton Színházba vándorolt, november 30-ig megtekinthető az a népművészeti kiállítás, amely összegyűjti a Balaton régió aktív népi iparművészeinek kiváló munkáit. Fontos, hogy ne csak múzeumokban, tájházakban lássuk a sokszor felbecsülhetetlen értékű szőtteseket, faragott tárgyakat, kerámiákat, hanem betekintést nyerjünk abba a precíz alkotói folyamatba, amit ezek elkészítése megkíván ? így könnyebben tudjuk értékelni azokat. A kiállítás anyagának minőségéért Cz. Tóth Hajnalka, a Népművészet Mestere a garancia, akinek a tárgyak válogatását köszönhetjük.

Mivel a régió néphagyományát igazán velünk élő, aktív jelenséggé tenni komplex feladat, a projekt szervezői komoly szakmai segítséget biztosítottak az érdeklődő intézményeknek, egyesületeknek. A balatonföldvári, gyenesdiási és taliándörögdi csoportos műhelymunkák során a hagyományok alkalmazásának módszertani kérdéseit vetették fel, a meglévő közös tudás korszerű, napjaink kihívásainak megfelelő felhasználására kerestek útmutatást. Ezeken a beszélgetéseken komoly szakmai tapasztalatcsere, közös tervezés tette magabiztosabbá és hatékonyabbá a szervezeteket.


kultura._hu_foto_600x400.png
A litéri néptáncos Baka Levente figyeli a badacsonytomaji iskolásokat, akiknek később maga is bemutatózott

A Balatoni Mesterségek Napja Hévízen, Paloznakon, Tihanyban aratott sikert, hisz közelről szemlélhették a látogatók a tárgyak születését, a mesterekkel való beszélgetések pedig a technikai ismereteken túl komoly néprajzi háttér információkkal is szolgáltak.

A szervezők legfontosabbnak mégis a gyerekeknek szánt bemutatókat tartják. A tananyaghoz kötődve most szívesen állnak be néptáncot tanulni, népviseletet próbálni ? igen, még a fiúk is vagányan pózolnak a posztógatyában ?, pásztorok ostorát csattogtatni, lúdtollal írni, mézeskalácsot díszíteni, körmönfonni. Ugye, sokan már azt sem tudjuk, ez utóbbi mit jelent pontosan. A program keretében viszont badacsonytomaji, vonyarcvashegyi és litéri gyerekek százai leshették el ezeket a szinte titoknak minősülő mozdulatokat.

November 28-án Balatonkenesén, a Hagyományok Kultpiacán összpontosult mindaz, amit az elmúlt hetekben a Balaton régióban elszórva láthattunk. A kézműves, gasztro- és néphagyományok interaktív megismerése mellett fellépett Balogh Kálmán és a Cimbalogh Trió, akik Herczku Ágnessel közösen muzsikáltak.

Szöveg és fotó: ogm