A szolnoki szimfonikusok koncertjén ez alkalommal Stravinsky és Mahler műveket hallhat a közönség ? Stravinskytól ?A katona történetét?, Mahlertől pedig a IV. G-dúr szimfóniát. A holokauszt áldozatairól megemlékezik dr. Fülöp Tamás, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főigazgató-helyettese.

A Stravinsky-darabot az I. világháború rémséges kora szülte a lelkét eltékozló Katonáról. A lelkét elcserélő ember örök téma minden nép kultúrájában. Az ördöggel harcoló kisember rendre feltűnik a különböző korok színpadain, ami egyértelműen arra utal, hogy minden korban ott van, jelen van a kísértés. A műben a Fausti-téma köszön vissza: a hős az élet minél teljesebb megismerése és minden emberi vágy, törekvés megvalósítása érdekében szövetkezik az ördöggel, de mégsem jut az örök kárhozatra, mert soha nem tud megelégedni azzal, amit elért. Az örök kíváncsiság és tettvágy hajtja egyre tovább és tovább a megkezdett úton. A narrátor elmeséli a főhős lelki vívódásait, melyek lényegében az elkárhozás stációi.

info.szolnok.hu

 

Mahler a ?IV. szimfóniát? az 1900-as évek első éveiben komponálta. Keletkezésének korában nem aratott nagy sikert, ám az utóbbi évtizedekben fellángoló Mahler-reneszánsz olyannyira örömét lelte a műben, hogy a zeneszerző egyik legtöbbet játszott kompozíciója lett.

A ?IV. szimfónia? ? különös módon ? a zárótétel felől mintegy visszatekintve készült, ugyanis a finale már majd egy évtizeddel a szimfónia-terv felvázolása előtt teljes egészében készen állt, zenéjét pedig 1892-ben, vetette papírra a szerző. Így ? a szimfonikus irodalomban egyedülálló módon ? a mindent összegző zárótételből hajtott ki az azt megelőző három tétel koncepciója.

A mű hangulata mindvégig derűs, terjedelme és zenekari apparátusa Mahler többi szimfóniájához képest kisebb, formálása tömörebb. A tételek rendje Beethoven IX. szimfóniájára utal többek között a tekintetben is, hogy a zárótételben itt is énekhang csendül fel. Míg azonban Beethoven szimfóniájának fináléjában nagyszabású énekes együttes szerepel, addig Mahler szopránhangra írt zenekari dallal fejezi be művét., melynek szólistája a hétfői koncerten Lőrincz Judit.

 

A Stravinsky-mű narrátora Mácsai Pál színművész, a Mahler-szimfónia zárótételében pedig közreműködik Lőrincz Judit énekművész.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekart Izaki Maszahiro vezényli.