Világhírű zenészek a Fonóban

Egyéb

A Samsara Quartet október 3-án lép fel. A formációt 2000-ben olyan neves zenészek hozták létre, mint Lantos Zoltán hegedűs, a 2001-ben az év jazz-gitárosának választott Juhász Gábor, valamint két megbízhatóan autentikus indiai ütőhangszeres: Szalai Péter és Nyusztay Iván. Lantos és Szalai több évet töltöttek Indiában, elsajátítva a klasszikus indiai hangszerkezelési módokat, harmónia- és ritmusvilágot. A quartet indo-jazz zenét játszik, azaz az indiai zenéből vett elemeket és színeket emeli át a jazz világába.

Az est Jyotsna Srikanth (IND) hegedűművész koncertjével folytatódik majd. A Londonban élő művésznő az indiai karnatikus zenei hagyomány (indiai klasszikus zenei irányzat) egyik legelismertebb képviselője Európában. Zenéje főként az indiai klasszikus zenén és a londoni kortárs indiai zenén alapszik, de jártas a nyugati klasszikus zenében, valamint jazz és világzenében is. Játékában a tradicionális indiai zenét ötvözi jazz és kortárs zenei elemekkel. Ennek a hagyomány és a modernitás közt kialakult ritka egyensúlynak köszönhető, hogy zenéje egyedülálló, hiánypótló, amely világszerte magával ragadja a közönséget.

A közelmúltban megjelent Eastwing Betyárvilág című lemezén remek dzsessz muzsikusok és Agócs Gergely népzenész, népzenekutató és dudás nem tesznek mást, mint a már létező zenei összefüggéseket láthatóvá teszik, létrehozva a közelítések művészetét. A lemezbemutató október 18-án lesz. Az alkotók hiszik, hogy ma már nincs értelme a zenét minden áron műfajok szerint osztályozni, hiszen azok megszűntek létezni. A ma használatos ?world music?, ?etno jazz?, stb. inkább a szórakoztatóipar kereskedelmi kategóriái; e megjelölésekkel már nem lehet a korábban alkalmazott zeneesztétikai ismérvek értelmében jellemezni egy muzsikát. A Fonó kiadásában megjelent lemez remek kritikákat kapott, most élőben is bemutatkozik a házban, a CAFé Budapest keretében.

Emilia Amper és zenekara (S) is október 18-án lép majd fel. A mára világszerte elismert svéd nikkelhárfa játékos, énekes, zeneszerző és tánctanár ? a 2010-es Nikkelhárfa Világbajnokság nyertese ? most a Fonóba látogat a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében. Szólókoncertjei mellett játszik svéd és skandináv népzenekarokkal, fellépett perzsa klasszikus zenészekkel, jazz, pop és rock zenészekkel (többek között John Lorddal a Deep Purple zongoristájával), valamint a The Trondheim Soloists norvég kamarazenekarral (akikkel megnyerte a norvég Spellemannsprisen zenei díjat 2011-ben).

Emilia, egykori diákja és jelenlegi tagja a toboi Eric Sahlström Intézetnek, mely a svéd népzene és néptánc megőrzését tűzte ki célul, különös figyelmet fordítva a nikkelhárfa muzsikára.  Zenéje dinamikus, vidám és egyben elegáns. Játékstílusából kitűnik a polkák és vonótechnikák iránti szenvedélye, a zenei önkifejezés öröme és a tánc élvezete.