A Yunus Emre Enstitüsü Török Kuturális Központ programjai a Budapesti Könyvfesztivál keretében

Egyéb

A Török Köztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma, a Nemzetközi Könyvvásárok Törökországi Nemzeti Szervező Bizottsága és a Yunus Emre Enstitüsü együttműködésével különleges program várja a török kultúra iránt érdeklődőket. A minisztérium által meghívott neves írók programjai mellett a Yunus Emre Enstitüsü két kiállítást, kézműves workshop-okat, valamint bemutatókat szervez a hagyományos könyvkészítésről; a török kulturális központban pedig zenés költészeti esttel várják az érdeklődőket. A könyvfesztiválhoz kapcsolódóan corvina-kiállítást is rendez a Budapesti Török Nagykövetség és a Yunus Emre Enstitüsü az Országos Széchényi Könyvtárban.

 

"A Szultán ajándéka. Négy corvina a Szeráj könyvtárából" kiállításmegnyitó:

április 23., szerda, 16.00 óra, Országos Széchényi Könyvtár

(1827 Budapest, Budavári Palota F épület, 6. szinti kiállítótermek)

Törvényhozó Szulejmán Szultán 1526-os budai hadjárata és az 1541-es hadjárat után Mátyás király (1458-1490) könyvtárából (Bibliotheca Corviniana ? Corvina Könyvtár) néhány könyv Isztambulba került. Ezekből négy darabot Abdul Aziz szultán 1869-ben, a Szuezi-csatorna megnyitása alkalmából Isztambulba látogató Ferenc Józsefnek, az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodójának ajándékozott. Ez a négy könyv egy exkluzív kiállítás keretében két hétig lesz látható (2014. április 23. - május 6.). Mivel felbecsülhetetlen értékű corvináink a legszigorúbb műtárgyvédelem alatt állnak, kiállításukra csupán nagy időközökkel, rendkívüli alkalmakkor kerülhet sor.

 

A kiállítás a Budapest Yunus Emre Enstitüsü Török Kulturális Központ és a Török Köztársaság Budapesti Nagykövetsége támogatásával valósul meg. A tárlat megrendezésével az Országos Széchényi Könyvtár a török kulturális élet Magyarországra látogató jeles képviselői és a török-magyar kulturális kapcsolatok előtt kíván tisztelegni.

 

A kiállítás megnyitóján a Magyarországon élő török karmester, Alpaslan Ertüngealp vezénylésével az Academia Hungarica Kamarazenekar ad elő.

 

Megnyitó - Nakkaşhane: Könyvkészítés az oszmán szerájban

2014. április 24., csütörtök, 16.30, B épület

 

Nakkaşhane-nak nevezték az oszmán korban azt a helyet, ahol a könyveket készítették. A szerájokban lévő könyvkészítő műhelyekben folyó művészeti tevékenységnek nagy jelentőséget tulajdonítottak és támogatásban részesítették. A kalligráfia, díszítőművészet, miniatúrafestés, márványfestés, kerámia és a könyvkötéshez hasonló kézműves munkálatok során az értékes könyvek mintegy művészeti alkotásokká váltak.

 

Különleges könyvkészítő műhely várja az érdeklődőket! A korszak zenéjét, ruháit és légkörét megjelenítő dekoráció mellett, szakértő mesterek élőben mutatják be a hagyományos könyvkészítő művészetet: a könyv tintájától a kalligráfiájáig, a díszítésétől a kötéséig, a könyvkészítés minden lépése, valamint néhány kész példány is megtekinthető lesz.

 

A Nakkaşhanéban bemutatandó művészetek:

a papír készítése, a tinta készítése, a színek előkészítése, az írás (kalligráfia), az oldalak díszítése/ aranyozása, a borító belső oldalának díszítése ? ebru (márványfestés), a könyvkötés

 

A bemutatók időpontjai:

április 24., csütörtök: 16.30-17.00

április 25., péntek: 11.00 -12.00 és 16.00-17.00

április 26., szombat: 11.00-12.00 és 17.00-18.00

április 27., vasárnap: 11.00-12.00

 

A bemutatókon kívül a művészek workshop-okat is tartanak:

április 25., péntek : 12.30-13.30 kalligráfia, ebru / 14.30-15.30 kalligráfia, ebru

április 26., szombat: 12.30-13.30 kalligráfia, ebru / 15.30-16.30 ebru, könyvkötés

április 27., vasárnap: 12.30-13.30 kalligráfia, ebru

 








































"A török könyvnyomtatás magyar úttörője: Ibrahim Müteferrika" kiállításmegnyitó:

április 24., csütörtök, 17.00, B épület

 

Ibrahim Müteferrika (1672k.?1747) a török művelődéstörténet egyik meghatározó alakja; az Oszmán Birodalom első török nyomdájának létrehozásával vált nevezetessé. Kolozsvárott, magyar szülők gyermekeként született, 1716 táján került be a szultáni udvar különleges szolgáló rendjébe, a müteferrikák közé. A török könyvnyomtatás úttörőjének számító Ibrahim Müteferrika által nyomtatott művek, melyek jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia gyűjteményének részét képezik és első alkalommal kerülnek kiállításra, 11-et tekinthetnek meg az érdeklődők.

 

A kiállítás egyrészt az MTA Könyvtár és Információs Központ Keleti Gyűjteményében őrzött első török nyomtatványok-, másrészt a nyomdaalapító személyével és munkásságával összefüggő modern feldolgozások bemutatásával állít emléket Müteferrika életművének.

 

"Ibrahim Müteferrika; Egy életrajz Magyarországtól az Oszmán Birodalomig"
2014. április 24. (csütörtök) 17.30

A panelbeszélgetésen Ibrahim Müteferrika életéről Solmaz Kamuran, Sipos Katalin és Király Farkas beszélget Fahri Aral moderálásával.

 

 

Költészeti est:

Yunus Emre Enstitüsü Budapesti Török Kulturális Központ

(1062 Budapest, Andrássy út 62.)

 

április 25., péntek, 17.30: Írói gondolatok: Történelem és regények - Interjú Iskender Pala íróval
április 25., péntek, 18.00: Zene és költészet: Felolvasás Oya Uysal és Furkan Çal?şkan költőkkel