Raoul Wallenberg virtuális irodája

Kultpol

(MTI) - A Second Life egy háromdimenziós virtuális világ, amelyet "lakói" találtak ki és hoztak létre. Az egyik legnépszerűbb internetes szerepjátékot 2003-ban egy San Francisco-i székhelyű cég, a Linden Lab mutatta be. A virtuális világban a felhasználók hasonlóan élhetik mindennapjaikat, mint a való világban.

RAOUL WALLENBERG
Raoul Wallenberg 1912. augusztus 4-én született Stockholmban. Egy holland bank dolgozójaként a palesztinai Haifában került először kapcsolatba Németországból menekült zsidókkal. Raoul Wallenberg 1942 elején járt először Magyarországon, majd 1944 júliusában a svéd követség titkáraként érkezett vissza. Zsidók ezreit mentette meg hamis útlevelekkel, menlevelekkel. Feltételezések szerint sofőrjével együtt a Szovjetunióba hurcolták. Halálának helye és időpontja vitatott. Egy börtönorvos feljegyzése szerint 1947. július 17-én halt meg Moszkvában. A sorsának alakulását hitelesen nyomon követő Wallenberg-dosszié máig lezáratlan.

  Rév István, az OSA Archívum igazgatója elmondta: a cél az volt, hogy komoly, drámai tartalmat mutassanak be a főként kaszinókkal benépesített háromdimenziós virtuális világban, amelynek eddig a jelenlegi becslések szerint több mint 6,5 millió látogatója volt. A szerdai sajtótájékoztatón az újságírók kivetítőn kísérhették figyelemmel az irodának helyt adó Svéd Királyság Second Life-beli nagykövetségének megnyitását. Az igazgató ismertetése szerint Svédország az első, amely virtuális diplomáciai képviseletet nyitott az SL-ben. Raoul Wallenberg SL-beli szobája egykori budapesti irodájának a mása. 
  Szilágyi Csaba, a kiállítás magyar kurátora beszámolt róla, hogy lefényképezték azokat a korabeli bútorokat, iratokat, amelyek Raoul Wallenberg életútját dokumentálják, majd a képek alapján rendezték be a virtuális irodát. Az irodába "belépve" egy interaktív, multimédiás kiállítást tekinthet meg a látogató, meghallgathatja egyebek mellett Wallenberg utolsó diplomáciai jelentését, megtekintheti és lemásolhatja a svéd diplomatához kötődő dokumentumokat, de akár Wallenberg íróasztalához is leülhet.
  Amennyiben sikeres lesz a kiállítás, a jövőben virtuális archívumot nyitnak, és emberi jogi tartalmakat tesznek elérhetővé az SL lakosai számára. A Raoul Wallenberg kiállítás az OSA Archívum website-járól is elérhető a www.archivum.ws címen.