Regionális raktárbázis segíti a szombathelyi régészeket

Kultpol

"Ez a létesítmény arra alkalmas, hogy a régióban folyó régészeti feltárások helyszínéről beérkező leletanyagot arra az időszakra tárolja, amíg a feldolgozás megtörténik, illetve egy rövidebb időre szükség szerint tartós tárolást is biztosítani tud" - mondta.

Hozzátette: a KÖSZ-nek nem feladata múzeumi gyűjtemények kialakítása, regionális központjaik szorosan együtt kívánnak működni a megyei múzeumokkal. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szakszolgálat által feltárt, kimentett és részben feldolgozott leletek elsősorban a múzeumok gyűjteményét gazdagíthatják majd. Ha valamilyen okból mégsem tudnák ezeket átvenni az intézmények, a Nemzeti Múzeum raktáraiba, illetve a szolgálat egy szintén építés alatt lévő központi raktárába kerülhetnek.

Virágos Gábor a regionális központ felavatása alkalmából átadott három speciálisan felszerelt járművet is, amelyek a régészek terepen végzett munkáját könnyíthetik meg. Ilon Gábor, a nyugat-dunántúli  regionális központ projektvezető régésze sajtótájékoztatón elmondta: a régióban jelenleg hét régész, tíz régésztechnikus, hat technikus, hat mosó és három restaurátor dolgozik. Természetesen az ásatásokon főleg a földmunkák elvégzésére mindenütt jelentős számú segítőt alkalmaznak.

Az átalakított kétszintes épület alsó részében kaptak helyet a raktárak és azok a helységek, ahol a begyűjtött és részben már szétválogatott leletek mosását végzik. Az emeleten folyik a rendszerezés, az értékelés, valamint a leletanyag számítógépes feldolgozása, a helyszíni- és műtárgy fotók digitalizálása.

Jelenleg a régióban a 86-os főút váti, szelestei és enesei elkerülő szakaszainak építését megelőző régészeti feltárások adnak munkát a KÖSZ szakembereinek. Nemrég Vátnál jelentős leletre is bukkantak, egy romanizált kelta közösség helyi vezetőjének sírját tárták fel, ahonnan nagy számban kerültek elő arany és ezüst ékszerek, valamint vasból készült használati tárgyak.