Rendkívüli közgyűlést hívott össze az MTA elnöke december elejére

Kultpol

Rendkívüli közgyűlést hívott össze Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke december 11-re, amelyen a kutatóhálózat ingatlanjaira és egyéb vagyonelemeire tett kormányzati ajánlatról dönt az Akadémia legfőbb döntéshozó testülete.

Az Akadémia honlapján olvasható közlemény szerint Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a kormány felhatalmazásával szóbeli vételi ajánlatot tett a 2008-ban ingyenes állami vagyonjuttatás révén a köztestület tulajdonába kerülő, de törvényi erővel öt éve az MTA korábbi kutatóhálózatának ingyenes használatában lévő vagyonelemeire. Az állam célja, hogy a megvásárolt ingatlanokat és ingóságokat ingyenesen adja a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat (MKH) tulajdonába.

Amikor a kormány vételi ajánlata hivatalos formában is megérkezik, elfogadásáról vagy elutasításáról az Akadémia elnökének előterjesztésére a most összehívott rendkívüli közgyűlés dönt. Az előterjesztés azt követően kerül a közgyűlés elé, hogy azt a vagyonkezelő testület és a felügyelő testület együttes ülésen, a vezetői kollégium, majd az elnökség is megtárgyalta, és valamennyien állást foglaltak róla. Mint írták, ez a tervek szerint november 26-ig lezajlik, és a közgyűlési előterjesztés tanulmányozására legalább nyolc napot biztosítanak a közgyűlés tagjai számára.

A közlemény szerint az eredeti ajánlat jelentős javításra szorult, amire a kormány és a miniszter készséget mutatott. A tárgyalások jelenleg is folynak az Akadémia és a kormány között a HUN-REN MKH vezetőinek bevonásával. A tárgyalásokon az Akadémia legfontosabb törekvése, hogy hosszú távra biztosítva legyen volt kutatóhálózata fennmaradása, tudományos kiválósága. Ehhez stabilitás, integritás, tudományos autonómia, megfelelő finanszírozás és működési feltételek szükségesek. A hatékony, nemzetközi versenyképességet biztosító működés elengedhetetlen feltétele, hogy a kutatást szolgáló vagyonelemek tulajdonosa és használója megegyezzen – hangsúlyozták. Fenti törekvésünk jellemezte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakítását célzó törvény tervezetével kapcsolatos és az előterjesztő Kulturális és Innovációs Minisztérium által jelentős részben elfogadott módosító javaslatainkat, amit az Országgyűlés elé kerülő törvényjavaslat jól tükröz – írták a közleményben.