(MTI) - A villanymotor, a dinamó és a szódavíz felfedezőjének egyik legfontosabb kísérleti eszközét, a nagyfeszültségű kisülések vizsgálatára szolgáló feszültségsokszorozót, avagy az akkoriban villamfeszítőnek nevezett szerkezet eredeti és a világon egyedülálló példányát a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (MMKM) Elektrotechnikai Múzeumában láthatják az érdeklődők.
Az 1800-ban született Jedlik Ányos bencés szerzetes, fizikus számos találmánnyal, műszaki alkotással járult hozzá az elektrotechnika fejlődéséhez. 1828-ban elkészítette villamdelejes forgonyát, a kommutátoros egyenáramú motor ősét. 1855-ben villamosmozdony-modellt készített, majd 1861-ben leírta az öngerjesztés elvét, ezzel előfutára lett a későbbi, Siemens által 1866-ban szabadalmaztatott dinamónak.
1863-ban megfogalmazta a feszültségsokszorozás elvét. Ennek alapján készítette el 1873-ban a bécsi világkiállításra szánt "csöves villamfeszítőjét".
A berendezés a világkiállítás szenzációja volt. A most kiállított restaurált eredeti példány mellett készült egy másolat is, amely a múzeum rendhagyó fizikaóráinak egyik attrakciója, és amelyet kérésre bárkinek bekapcsolnak.