Ünnepi összejövetelt tartott a Rózsavölgyi Szalonban a Színházi Dramaturgok Céhe, ahol is Az Évad Legjobb Magyar Drámája-díjat adták át. Ez alkalommal Spiró György Helló, Dr. Mengele! című felolvasószínháza részesülhetett az elismerésben.

A díjat Lőkös Ildikó a Színházi Dramaturgok Céhének társelnöke adta át. Ismertette a díjat, amely kapcsán elmondta, hogy ?olyan dráma kaphatja, melyet vagy először mutattak be, vagy először jelent meg kötetben.?


mti1.jpg
Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt

Ezt követően Marton László rendező köszöntötte Spiró Györgyöt, és méltatta munkásságát. Laudációjában kiemelte, hogy dicséretre méltó az a hatalmas tudásanyag, melyet az egyes művei megalkotásakor mozgat és feltérképez. ?Történelmi regényeivel kapcsolatban gyakran megírták, hogy milyen elképesztően ismeri a kort, a körülményeket, a legapróbb részleteket ? mindazt, amiről ír? ? mondta el, és ezt a drámáit illetően is hasonlóképpen véli. Csehovhoz és Ibsenhez hasonlította Spiró azon érzékenységét, érzékiségét, mellyel darabjai megírásakor nyúl. ?Részletes, tűpontos és igaz? ? emelte ki a számára legfontosabb tulajdonságokat, melyek meglátása szerint Spiró színpadra szánt szövegeit leginkább jellemzik.

Majd beszélgetés vette kezdetét, melyben Hegedüs D. Géza, Randóti Zsuzsa és a dráma szerzője vettek részt. A darab létrejöttét és a belőle rendezett felolvasószínház színpadra állításának a körülményeit járták körbe. A Helló, Dr. Mengele! egy Bécsből, az Anschluss elől menekülő zsidó származású férfi, Lénárd Sándor történetét viszi színre, aki Brazíliában telepedik le egy németajkú faluban, ott azt terjesztik el róla, hogy ő az elhíresült auschwitzi orvos, Dr. Mengele. A darab Lénárd egyben komikus, egyben tragikus, a halálával végződő kirekesztését, leépülését mutatja be.


mti21_600x400.png
Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt

Spiró György elmesélte, hogy amint a tudomására jutott ez az eset, azonnal megérezte, hogy fel kell térképeznie ezt az esetet, hogy egy dráma formájában közreadhassa azt. ?Ezt az őrült történetet, hogy egy Bécsből menekült, zsidó származású férfit néznek Brazíliában Mengelének, ez azért nem akármi? ? tette hozzá. Kiemelte, hogy az anyaggyűjtésben különösen nagy segítséget jelentett neki a tájékozódásában Gálffi László PhD-dolgozata is, amely ezt a témát merítette ki.

Végül arra is kitértek, hogy a Helló, Dr. Mengele! nem csak a témabeli, hanem a dramaturgiai szempontok szerint is rizikós és provokatív vállalkozás, hiszen több mint harminc szereplőt mozgat, és Lénárd Sándoron nincs is akkora hangsúly, mint általában a főszereplőkön.

Az estet a felolvasószínház egy részletével zárták, melyet Hegedüs D. Géza és Takács Katalin adtak elő.