(MTI) A Robotjárás című program kapcsán az ismertető kiemeli, hogy életünk során átlagosan 120 ezer kilométert teszünk meg gyalogosan, ami megfelel a Föld háromszori megkerülésének.
"Vajon tudjuk-e, hogy milyen bonyolult mozgást végzünk járás közben? Testünk 650 izma közül mintegy 200-at használunk a folyamat során. Így nem csoda, hogy a sci-fi filmekben ábrázolt jövőkép, miszerint nemsokára tökéletes emberszerű járású robotokkal találkozunk nap mint nap az utcákon, egyelőre csak ábránd. Ellenben arról, ami létezik, egy igen izgalmas előadás formájában hallhatnak az érdeklődők. Ennek keretében az érdeklődők megtudhatják, hogy miből is áll egy mai emberszerű járó robot és hogy mire is képes" ? írják a szervezők.
A Mobil robotok ? autonóm kerekesszék elnevezésű program kapcsán az ismertető kiemeli: a robotika fejlődése lehetővé tette komplex feladatokat ellátó robotok létrejöttét, ezek tényleges, mindennapi alkalmazása elérhető közelségbe került.
"Egy autonóm, szenzorvezérelt kerekesszék igen komoly minőségi javulást hozhat a mentális vagy fizikai fogyatékkal élő emberek számára. Lehetővé teszi a biztonságos közlekedést, nagy távolságok megtételét, mindemellett hasznos lehet kórházakban automata betegszállításnál, múzeumokban tárlatvezetésnél" ? olvasható az ismertetőben.
A Kutatók éjszakáján szó esik úgynevezett biomechatronikus kéz tervezéséről is. Mint az ismertető kiemeli, napjainkban számos kutatóhelyen folynak android kézzel (emberi kézhez hasonló) kapcsolatos fejlesztések. "Az általunk fejlesztett robotkéz igyekszik a lehető legpontosabban követni az emberi kéz anatómiai felépítését. Ennek megfelelően az irányításelméleti megközelítésünk is alapvetően az emberi kéz működési struktúrájának (ín- és izomrendszernek) modellezésén alapul
A robotkarok szerte a világon általánosan ugyanolyan működési elven alapulnak, minden szabadságfokhoz egy aktuátor tartozik. A biológiai szervezetekben viszont minden csuklóhoz két aktuátor (egy hajlító és egy nyújtó izom) tartozik. Ezzel a módszerrel sokkal dinamikusabb mozgás érhető el, viszont a mozgatási probléma komplexitása is a duplájára nő. A fejlesztés során a biomechatronikus irányvonalat követjük, egy olyan robotkart fejlesztünk ki, amely alkalmas lehet biológiai algoritmusok modellezésére és talán újfajta protézisek fejlesztésére is" ? hangsúlyozza az ismertető.
Ezer program várja az érdeklődőket 26 város 55 helyszínén pénteken a Kutatók éjszakáján. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egésznapos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány hatodik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén másodízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.
Az érdeklődők tudományterületet, programot és helyszínt a www.kutatokejszakaja.hu oldalon választhatnak.