„A romák múltját nézve semmi sem indokolja, hogy még itt legyünk. Mégis élünk, alkotunk, mesélünk. Nemcsak túlélőkként, hanem hősökként tekintünk magunkra – akárcsak azokra a független roma színházi kezdeményezésekre, amelyek intézményi támogatás nélkül is évről évre új alkotásokat hoznak létre” – fogalmazott Balogh Rodrigó, a Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál igazgatója.
Az előadások között hazai, olaszországi, romániai és ír produkciók is bemutatkoznak eredeti nyelven, angol és magyar felirattal. Minden előadás után közönségtalálkozóra kerül sor, ahol a nézők személyesen is megismerhetik az alkotókat. A beszélgetéseket a HowlRound Theatre Commons élőben közvetíti, így online is követhetőek. A színházi programok mellett a látogatók megtekinthetik Oláh Norbert Anakronisztikus sci-fi című kiállítását, valamint a Romano Kher tárlatát.
A fesztivál nyitóelőadása, a romániai feminista roma színház, a Giuvlipen Társulat és a craiovai Marin Sorescu Színház közös, Caliban és a boszorkány című produkciója, mely futurista képet fest egy olyan világról, ahol a roma nép hódítóvá válik. Az ír traveller Michael Collins (Travel Wagon Wheel Színház) Szarkák a villanyoszlopon előadása egy fiát elvesztő apa történetén keresztül hívja fel a figyelmet arra, hogy hétszer gyakoribb az öngyilkosság a travellerek körében, mint az őket körülvevő többségi társadalom tagjai között. Az olasz Rampa Prenestina az Olaszországban született, mégis jogok és hivatalos dokumentumok nélkül élő roma emberek kihívásait mutatja be, a Bo-ra várva című előadásában. A Független Színház Magyarország Emberevők-előadása egy 18. századi roma közösség történetét dolgozza fel, akiket koholt vádak alapján végeztek ki. Az RS9 Színház Mariella Mehr élete című produkciója egy Svájcban történt, elhallgatott biológiai népirtásról számol be egy túlélő írónő szemszögéből.