A koronavírus-járvány miatt négy év szünet után szervezik meg Romániában a kisebbségi színházak seregszemléjét, az Interetnikai Színházi Fesztivált, amelynek a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata ad otthont.

A kétévente megszervezett seregszemle főszervezője ezúttal is a Harag György Társulat mellett működő Proscenium Alapítvány, azonban ez az első alkalom, amikor már a Magyar Színházi Szövetség (Maszín) társszervezésében tartják a seregszemlét.     

A november 4. és 13. között zajló fesztiválon tizennyolc színházi produkciót mutatnak be.

A házigazdákkal együtt 13 romániai magyar színtársulat vesz részt a fesztiválon, de Szatmárnémetibe érkezik a nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház német tagozata és a Temesvári Állami Német Színház, illetve a bukaresti Állami Zsidó Színház és a Giuvlipen független roma színtársulat is. A színházi élményeket számos kísérőrendezvény egészíti ki: minden nap szakmai beszélgetéseken elemzik a színházi szakma képviselői és a kritikusok az előző nap látottakat, több könyvbemutatót szerveznek, az afterpartykon pedig színész DJ-k és színészzenekarok lépnek fel.

A fesztivál ideje alatt szintén Szatmárnémetiben, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban lesz a Harag György Társulat 2018-ban elhunyt örökös tagjának nevével idén először fémjelzett Bessenyei István Országos Diákszínjátszó Fesztivál, amelynek győztes előadása ugyancsak bekerül az Interetnikai Színházi Fesztivál programjába.     

Bessenyei Gedő István fesztiváligazgató, a Proscenium Alapítvány elnöke elmondta: megtiszteltetésnek tartja, hogy éppen Szatmárnémetiben indulhat újra a fesztivál, amelynek szervezési jogát a jövőben a Maszín, illetve tagszínházai kaphatják meg. Hozzátette: a legutóbbi szatmárnémeti fesztiválhoz képest az idei program már nem lehet ugyanolyan gazdag, mert a koronavírus-járvány miatt több független társulat is megszűnt vagy megroppant, de igyekeznek az idén is a lehető legszínesebb fesztiválkínálattal fordulni a szatmári közönség felé. Egyebek mellett azt a célt tűzték ki, hogy a romániai kisebbségi színházak munkájának legjavát a lehető legszélesebb körben mutassák be, így a magyar előadásokat románul, a német, jiddis vagy roma nyelvű előadásokat pedig magyarul és románul is feliratozzák.

Nyitókép: A doktor úr. Fotó: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat/Bereczky Sándor