Rost Andrea nem folytatja tovább az Operában, ifj. Harangozó Gyula lemondott tisztségeiről

Egyéb

Kesselyák Gergely távozását követően további két művész is lemond az Operaházban történtekre hivatkozva szerepeiről, tisztségeiről.

Mint azt korábban mi is megírtuk, június 7-én közölte döntését Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház újra megválasztott főigazgatója Kesselyák Gergely első karmesterrel, miszerint a karmester határozatlan idejű szerződését felbontják. A felmondás előzménye, hogy az Operaház vezetésére kiírt második pályázaton – az első kiírt pályázat sikertelen volt – mások mellett a Kesselyák is beadta jelentkezését. Végül Ókovács Szilveszteré maradt a főigazgatói szék.

Az elmúlt napokban az intézmény vezetésére korábban szintén pályázó Rost Andrea operaénekes Facebook-oldalán közölte, hogy nem írja alá az Operaház által felkínált szerződést, ifj. Harangozó Gyula Kossuth-díjas balettművész pedig közleményben tudatta, hogy  lemond operaházi tisztségeiről. Míg előbbi megtagadta az Operaház által felkínált szerződés aláírását, így a nyáron bemutatandó A varázsfuvola főszerepét is visszaadta, addig ifj. Harangozó Gyula az édesapjáról elnevezett állami táncművészeti kitüntetés, a Harangozó Gyula-díj bizottságának elnökségéről és tagságáról mondott le Csák János miniszternél. Indoklása szerint Kesselyák távozása csak megerősítette a döntésében. A fő ok az, hogy úgy gondolja, a szakmai közeg véleményét nem vette számba Csák János miniszter a főigazgatói pályázat elbírálásakor, mivel a döntésben részt vevő bizottság – melynek egyébiránt maga Harangozó is tagja volt – a kihirdetett végeredménnyel ellentétben egyhangúlag Kesselyák megválasztását támogatta.

Ókovács azóta az InfoRádiónak nyilatkozott a konfliktusokról. Az Aréna című műsorban azt mondta, hogy az ügy „kezeletlenül” került ki a nyilvánosság elé, az Index „hirtelen jövő figyelme” okán. Szerinte a három távozó művész esete „három kontinens”, mindegyikük története sajátos és összehasonlíthatatlan. Mint elmondta: Kesselyák ügye „alkalmazotti kérdés” – ahogyan a főigazgató kinevezte évekkel ezelőtt Kesselyákot, most ugyanúgy kinevez egy új első karmestert. Rost Andreával kapcsolatban azt nyilatkozta: „az nem lehet távozás, ha valaki nem akar aláírni egy szerződést.” Úgy gondolja, mindhárman elkeseredtek a pályázat kihirdetése után, és Harangozó esetében is ez játszhatott közre: mivel Kesselyák a pályázatában Harangozót jelölte leendő csapatának balettigazgatójaként, így ő is személyes kudarcként élhette meg azt, hogy végül nem a volt első karmester lett a főigazgató.

„[A Harangozó Gyula-díj testülete] egy, az Operától teljesen különböző testület – azt sem tudtam egyébként, hogy létezik. Ha ők léteznek és most, ha Gyula – vagy ahogyan a szakmánkban nyilvántartjuk őt, Gimi – ennek éléről lemond, és ezt összefüggésbe hozza az Opera főigazgatói pályázatát véleményező szakmai testület döntésének állítólagos semmibevételével, akkor ez az ő szíve joga. De hogy ehhez nekem megint mi közöm: szerintem semmi” – nyilatkozta Ókovács.

Nyitókép: Rost Andrea Kossuth-díjas operaénekes énekel a Dankó Rádió 10. születésnapja alkalmából tartott koncerten, a Dankó 10 gálán a Magyar Zene Házában 2022. december 20-án. Fotó: MTI/Illyés Tibor