Savoyai Jenőt bemutató kiállításokkal ünneplik március 15-ét a morvamezei kastélyokban

Program

A francia származású, osztrák császárokat szolgáló, magyar nemessé lett törökverő hadvezérről szóló kiállítással kezdik a szezont március 15-én a Schönbrunn-csoporthoz tartozó morvamezei Schloss Hof és Niederweiden kastélyban. A Savoyai Jenőről szóló új időszaki kiállítás címe: Az ember a hercegi álarc mögött.

A ragyogó  Schloss Hof.  Fotó: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Severin Wurnig
Eredetileg vadászkastélyként szolgált a Schloss Hof. Fotó: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Severin Wurnig

Míg a Schloss Niederweiden kastélyban a herceget mint az építtetőt és látnokot, addig a Schloss Hof kastélyban mint kapcsolatépítőt és a gyűjtőt mutatják be. A látogatókat március 15-én és a húsvéti ünnepek alatt 12.00 és 15.00 órakor magyar nyelvű tárlatvezetéssel, a gyerekeket pedig kézműves foglalkozással is várják. Március 15-től húsvéthétfőig hétvégenként húsvéti vásárt is rendeznek a kastélyparkban.

Az idei időszaki kiállítás betekintést ad a törökverő Savoyai herceg családi hátterébe, a Napkirály, XIV. Lajos francia udvarához fűződő kapcsolataiba, és magyarázatot ad arra is, miért döntött úgy, hogy három Habsburg uralkodót szolgál.

Kiderül, hogy minek köszönhetően vált sikeres hadvezérré, és közelebbről ismerhetjük meg a hadvezér mögött megbújó ember, a Vénusz nélküli Mars magánéletét is. Láthatóvá válik, hogy kikkel barátkozott, levelezett, milyen művészeket patronált és mekkora könyvtára volt.

Jacob van Schuppen portréja Savoyai Jenőrő.  Kép forrása: Wikipédia
Jacob van Schuppen portréja Savoyai Jenőről. Kép forrása: Wikipédia

A kiállítás a neves hadvezér csatáinak is emléket állít. A katonai érdemeiért járó jutalomról a Schloss Niederweiden kastély kiállítása mesél, ahol az első termekben a vadászat iránti szenvedélyét tematizálják. Bemutatják az általa építtetett épületeket is, így többek között a bécsi téli palotát és a Belvedere kastélyait. Egy szemléltető asztalon részletesen láthatóak magyarországi birtokai is, Csepel-sziget a hozzátartozó Ráckevével és Budafokkal.

Egy újabb terem a kastélyok kertjeit, valamint a botanikai ritkaságokat, és nem utolsósorban a mai Schönbrunni Állatkert alapjául szolgáló egykori állatkertet tematizálja.

A kastélyok története

A Pozsony alatti, a  magyar és a szlovák határtól egyaránt félórányi távolságra fekvő Schloss Hof kastélyát 1725-ben vásárolta meg a népszerű és roppant gazdag Savoyai Jenő herceg, és a kor leghíresebb udvari építésze, Johann Lukas von Hildebrandt tervei alapján vadászkastéllyá  alakíttatta azt át. Az épület körül egyedülálló, hétteraszos barokk kertet építtetett, északi részén pedig egy, a birtok gazdasági ellátását szolgáló majorságot hozott létre.

A herceg 1726-ban a Schloss Hof kastélyához megvásárolta az onnan három kilométernyi távolságra fekvő Schloss Niederweiden épületét is, ahol kialakíttatott egy mulatóerdőt és vadasparkot, közepén egy a Schloss Hof kastélyba vezető sétánnyal. Halála után egyetlen unokahúga örökölte a birtokot, amelyet házasságkötése alkalmával férjének ajándékozott, aki pár évvel később kénytelen volt eladni azt, így került a kastély 1770-ben Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc tulajdonába került.

Schloss Hof kastélyának termei eredeti berendezésükkel bepillantást engednek a 18. század mindennap­jaiba, egyben minden évben különleges kiállítás­nak adnak helyet. A kastély állandó tárlata magába foglalja a császári lakosztályok és a díszterem mellett azt a meseszép barokk kápolnát, amelyben Mária Terézia császárné kedvenc gyermeke, „Mimi” is házasodott.

A fényűző kastélytermek, a szobrokkal, szökőkutakkal, fasorokkal, tízezernyi virággal díszített franciakert mellett a birtokon több tematikus haszonkert, hatalmas játszótér, állatsimogató és futóbiciklis pálya is található.

Schloss Hof kastélyegyüttese ünnepnapokon, a magyar nemzeti ünnepeken és minden hónap első vasárnapján is 12.00 és 14.30 órakor magyar tárlatvezetéssel várja a látogatókat.