Simuló formák - MOHOLY-NAGY ÉS KOZMA LAJOS ÖSZTÖNDÍJASOK KIÁLLÍTÁSA

Egyéb

Az eredmény sem kel versenyre az utolsó néhány év látványos felfutásával. Vannak jól átgondolt ötletek, alapos anyagkísérletekből született megoldások, de kevesebb az innováció, kevesebb az igazán előremutató, problémamegoldó szándék. Érezhető a források csökkenése, amit magyaráz az elhúzódó recesszió, de csak részben. Az igazi baj, hogy a gyártói oldal majdnem teljesen hiányzik, noha az elmúlt években láttunk már némi törekvést arra, hogy a valóban erős, valóban innovatív értékeket felmutató hazai design rövidesen akár gazdasági húzóágazattá nője ki magát. Most ez megtorpant, a piacképes ötletek megint nem jutnak el az ipari háttérhez, még a kisszériás gyártókhoz sem. A formatervezés csöndes áttörése csak a fejekben történik.
 Hurton Tamás okosszemüvege

Néhány termékre azért lesz piac. Mint például Hurton Tamás okosszemüvegére, ami valójában orra illeszthető mini számítógép, egy óriási monitor látásélményével. Juhász Nóra kagyló alakú, finoman a test vonalát követő, vízálló és lélegző kötött kabátjai is piacképesek, és talán Tárnok Zsolt rozsdamentes köztéri ivókút-szerkezete is ilyen. Ennél egyedibb, speciálisabb, modul rendszerben gyártható az a LED-világító rendszer, amit Hegedűs Viola Anna falból kitüremkedő nyílásokba tervezett: a térbe simuló formák, a fényforrások félig rejtett jellege átmenetet képez tárgy és felület, forma és fény között.

Általában véve a környezetbe simuló formák, a feltűnést kerülő, inkább okos, mint látványos technológiák az idén többségben vannak. A formatervezésnek ez a karaktere már jó ideje nyomon követhető a MOME diplomamunkáiban is, de itt még erőteljesebb irány lett, ami azt jelzi, hogy nem csupán a diákok számára fontos gondolat, hanem a pályakezdő tervezők is látják benne a megvalósítás esélyét. Vágó Szilvia egy nehezen értelmezhető funkcióra tervezett porcelán tárgycsoportot, ami játék is, dísz is, segít a kikapcsolódásban, stimulálja a formaérzékelést, segít a gyengénlátóknak és pozitív élménnyel tölti fel a kimerült idegrendszert. Az illeszkedés szép példája Kollár Bence falusi buszmegállója, aminek fagerendákból szerelt tömbje kiegészülhet kerékpár-tárolóval, paddal, világítással is.
Kollár Bence falusi buszmegállója

A kézműves eljárásokat felvállaló és továbbfejlesztő Kozma Lajos ösztöndíjasok között Elek Anita kerámia hangszerei tisztán őrzik az anyag föld jellegét, színük, felületük és funkciójuk együtt szinte zenei harmóniát hoz létre. Újszászi Tünde autonóm textil objektjei is az anyag jellegéből hozzák ki a térbeliséget, amivel az alkotó a minimal art és a kísérleti formaképzés határán erőteljes, egyedi utat talált. Szurdi Kata szépen honosítja meg a Kárpát-medence népeinek viseletét a modern öltözéktervezésben, míg Hidasi Zsófi az irodai tűzőgép fémkapcsaiból gyönyörű, áramló formákat visz a ruhákra. Lépésnyi ötletek, apró igazítások a kortárs életszemléletre hangolt designban, kicsi, de fontos gesztusok. Több figyelmet és jóval több bizalmat érdemelnének.