Az MNMKK-hoz tartozó múzeumok és könyvtárak december harmadik hetében is számos kulturális, szórakoztató és ismeretterjesztő programmal készültek minden korosztály részére: a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendhagyó tárlatvezetésen vehetnek részt, a Budavári Palota Csikós udvarában a századelő ünnepi képeslapjainak varázslatos világába nyerhetnek betekintést, az Országos Széchényi Könyvtárban az írott magyar kulturális örökség legjavával találkozhatnak, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban pedig a hintalovak négy évszázados történetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Részletes programok
December 16.
Hétfőn a Budavári Palota Csikós udvarában Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel látható kiállítás a századelő ünnepi képeslapjaiból, abba az időszakba kalauzolva vissza a látogatókat, amikor a képes levelezőlapok közel olyan népszerű üzenetközvetítők voltak, mint ma a mobiltelefonok és az online felületek. A tárlaton tizenhat szabadon álló, kivilágított installációban összesen harminckét tablófelületen nyerhetünk bepillantást az ünnepi képeslapok világába.
December 17.
Kedden Ragyogj! – Az ékszerek ideje címmel rendeznek kurátori tárlatvezetést 11, 14 és 18 órakor az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol Kiss Erika, Pető Zsuzsa, illetve Hegedűs Zsuzsa vezetésével páratlan ékszerekkel ismerkedhetünk meg az őskőkortól napjainkig, és első kézből tudhatjuk meg a legkülönlegesebb ékszerek mögött rejlő történeteket, jelentéseket.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban 19 órától a Borvirág Borklub várja a bort kedvelő és élményre szomjazó vendégeket. A borest vendégei megismerkedhetnek egy pincészettel, bepillanthatnak a műhelytitkaiba, megkóstolhatják a borait és közben bordalokat is énekelhetnek a Borvirág zenekar kíséretében.
December 18.
Szerdán az Országos Széchényi Könyvtárban 10, 13 és 15 órakor ingyenes adventi tárlatvezetésen mutatják be az érdeklődőknek a nemzeti könyvtár nagyszabású Esszencia című állandó kiállítását, az írott magyar kulturális örökség legjavát. A több mint tízmilliós dokumentumállomány összetettségét bemutató, magyar és angol nyelvű tárlat szorosan összefonódik a Vershaza kiállítással, ahol megcsodálhatók a Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal kéziratainak exkluzív másolatai.
Ugyanezen a napon 17.30-kor az Országos Idegennyelvű Könyvtárban a Cédrus Művészeti Alapítvány tart könyvbemutatót.
December 19.
Csütörtökön a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Vendégünk a hintaló – Egy ikonikus játék négy évszázados kalandjai című időszaki kiállításán vehetünk részt kurátori tárlatvezetésen 11 és 12 óra, illetve 14 és 15 óra között. A program résztvevői megismerhetik dr. Ladó Mária és dr. Tóth Ferenc Imre Hintalóvilág című gyűjteményének darabjait és történetüket, valamint az adventi időszak és a hintaló mint karácsonyi ajándék kapcsolatát.
December 20.
Pénteken 15 és 17 óra között a Magyar Természettudományi Múzeumban Ó szép fenyő címmel várja ismeretterjesztő és adventi kézműves workshop az érdeklődőket.
A Nemzeti Múzeumban 17 és 19 óra között tárlatvezetés és teakóstoló várja az érdeklődőket a Kínai hszie-ji – Mesterművek a Kínai Nemzeti Művészeti Múzeumból című időszaki kiállításhoz kapcsolódva.
A Magyar Természettudományi Múzeumban 18 órakor Tengermélyen címmel nyílik természetvédelmi szemléletű tengerbiológiai fotókiállítás, ahol a fényképek mellett a múzeum preparátumai közül is megismerkedhetnek néhánnyal az érdeklődők.
December 21.
Szombaton 11 órától 12.30-ig a Petőfi Irodalmi Múzeum Mesemúzeumában rendeznek karácsonyi kreatív foglalkozást Farkas Réka iparművész vezetésével, elsősorban az 5–12 éves korosztály részére. A gyerekek a rendezvényen közös alkotással – egyebek mellett saját teakeverék és recepteskönyv készítésével – hangolódhatnak az ünnepekre.
December 22.
Vasárnap 16 óra és 17.30 között a Petőfi Irodalmi Múzeumban a Költő lenni vagy nem lenni című, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója tiszteletére rendezett állandó kiállítást tekinthetik meg karácsonyi slow tárlatvezetés keretében az érdeklődők. A rendhagyó tárlatvezetés alkalmával mindenki hosszasan elidőzhet egy-egy tárgy előtt, átengedheti magát a lassú szemlélődés örömének, és ha csak másfél órára is, de kiszakadhat az ünnepi előkészületek olykor igencsak sűrű és terhes forgatagából.