?A tehetség, az alkotói szabadság nem ismer sem ország-, sem városhatárokat, időnként mégis úgy tűnhet, hogy nehezebben találja meg közönségét vidéken a kortárs alkotóművészet. Viszont ha végigtekintünk Hódmezővásárhely lokális művészettörténetén, látjuk, igenis élt és mind élettelibben jelentkezik ma a vásárhelyi alkotóközösség, aminek elengedhetetlen feltétele az itt lakókból a művészek felé áradó figyelem és érdeklődés? ? mondta el Tardy-Molnár Anna, a MANK Nonprofit Kft. ügyvezetője a kiállítás megnyitóján, a tárlattal egyúttal a művész 75. születésnapját is ünnepelték. Hozzátette: a Hódmezővásárhelyi Művésztelep példát mutat az ország többi részén alkotó művésznek, az itteniek ugyanis nemcsak egymás mellett élnek, hanem közösségként létezve inspirálják is egymást.

 

A vásárhelyiség olyan magyar realista festőhagyományokból kiinduló művészet, amely a parasztság érzéseit expresszív formában fejezi ki, nem szakad el a konkrét valóságtól és a látványtól, mindig közösségi értékű, és amit nyújt, nemcsak sajátosan szép látvány, hanem társadalmi állásfoglalás ? mondta megnyitó beszédében Fenyves Félix Lajos költő.


dsc_9340_600x400.png
Tardy-Molnár Anna, a MANK Nonprofit Kft. ügyvezetője és Sonkoly Tibor festőművész

 

A művésztelepet 1966-ban adták át: a korábbi közös műtermet ugyanis, amelyet Plohn József fotográfus hagyott a városra azzal a kikötéssel, hogy a fiatal tehetségeknek műtermi lehetőséget biztosítson, városrendezési okok miatt elbontották. Fennállása óta több művészgeneráció kibontakozását segítette elő az épület. Itt kezdte pályáját Szalay Ferenc, Fejér Csaba, Fodor József, Csikós András, Erdős Péter, Hézső Ferenc, Tuza László, Samu Katalin, Lantos Györgyi, Máté István, Návay Sándor, Zoltai Attila, Rományi László és Sándor Eszter.

 

A Művésztelep, ahogy a szintén a MANK tulajdonában álló Hódmezővásárhelyi Alkotóház is, 2016-ban a pincétől a padlásig megújult, hőszigetelték az épületet, kicserélték a nyílászárókat, és sor került a teljes gépészet cseréjére is. A felújítás eredményeként a Művésztelepen négy műterem várja a művészeket, amelyekből háromban pályázati úton kiválasztott művészek alkothatnak kedvezményes bérleti díj fejében, a negyedik azonban rövidebb időtartamra is bérelhető.

 

A Hódmezővásárhelyi Művésztelep műtermeire sikeresen pályázók 2016-ban vehették át kulcsukat, így Donka Gergely, a most kiállító Sonkoly Tibor és Máté István Hunor képzőművészek három évig alkothatnak a megújult terekben.

 

A kiállítás 2018. július 14-ig tekinthető meg előzetes egyeztetést követően. Foglalás és további információ: rapcsak.katalin@alkotomuveszet.hu.

Takács Erzsébet

Fotó: Szilágyi Gergely