Stephen Fry lovagi címet kapott, Kazuo Ishiguro a brit becsületrend tagja lett

Művészet

III. Károly király kedden ismertetett újévi kitüntetési listája több mint 1200 nevet tartalmaz. A legfiatalabb kitüntetett 18, a legidősebb 103 esztendős.

17 February 2024, Berlin: Stephen Fry, actor, gestures during the photocall for the film "Treasure" (Seketion Special). The 74th Berlin International Film Festival will take place from 15 to 25.02.2024. Photo: Sebastian Christoph Gollnow/dpa
Sebastian Gollnow / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Stephen Fry a 2024-es Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. Fotó: Sebastian Gollnow / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Az elismerések kitüntetettjeinek listáját évente kétszer, az uralkodó hivatalosan júniusban megünnepelt születésnapján és újév előtt hirdetik ki. A kitüntetéseket a miniszterelnök és a kormánytagok előterjesztése alapján adják át, de állampolgárként is bárki jelölhet és jelölhető az elismerésre.

Bár idén az olimpikonok domináltak a névsorban, a művészetek területén is jó néhány hírességet tüntetett ki III. Károly, köztük Carey Mulligant, Sarah Lancashire-t, Myleene Klasst.

Lovagi rangra (Knights Bachelor) emelte az uralkodó Stephen Fry neves brit filmszínészt, írót, rendezőt és tévés személyiséget. Sir Stephen Fry egyebek mellett az Oscar Wilde életéről szóló, 1997-ben készült, komoly nemzetközi sikert arató film címszereplője volt, és családfáján magyar nagyszülők nevei is szerepelnek: édesanyjának szülei magyar zsidók voltak, akik 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában. Fry közéleti tevékenysége, a mentális betegségekre történő figyelem felhívása érdekében tett erőfeszítéseiért, környezetvédelmi és jótékonysági munkájáért kapta az elismerést.

Ugyanezt a kitüntetést kapta Alan Hollinghurst regényíró, akinek magyarul A szépség vonala és a Más apától című könyvei jelentek meg.

A legmagasabb kitüntetésekben részesítettek között szerepel Sir Kazuo Ishiguro Nobel-díjas japán származású angol író, akinek legismertebb, Napok romjai (The Remains of the Day) címmel 1989-ben megjelent, Booker-díjjal jutalmazott regényéből nagy sikerű film is készült Anthony Hopkins és Emma Thompson főszereplésével. Ishigurót az uralkodó a brit becsületrend, az Order of the Companions of Honour tagjává avatta.

Az író igen előkelő társaságba került: az V. György király által 1917-ben alapított becsületrendnek a mindenkori uralkodóval együtt legfeljebb 65 tagja lehet. A korábbi kitüntetettek között szerepel mások mellett Sir Winston Churchill egykori brit miniszterelnök, Stephen Hawking, a világhírű néhai fizikus és a rendkívüli sikerű természetfilmjeivel ugyancsak világhírűvé vált Sir David Attenborough.

Szintén jelentős kitüntetést kapott Jacqueline Wilson gyerekkönyvszerző (Dame Grand Cross of The Order of The British Empire), de Gareth Southgate, az angol labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya, Sadiq Khan londoni polgármester és Ken McCallum, a brit kémelhárítás (MI5) vezetője is szerepel a brit uralkodó által lovagi rangra emelt közéleti személyiségek újévi listáján.