Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár avatóbeszédében hangsúlyozta: az identitásunk és a kultúránk az az erő, amely összetart minket, magyarokat. Ezért fontos, hogy figyelmünket az értékeink felé fordítsuk. Nemzeti ünnepeink, mint a március 15-ei tanúskodnak összetartozásunkról, a márciusi ifjak öröksége pedig a valódi értékek mellett való kiállást jelenti a számunkra. Dacoltak ugyanis a korszellemmel, szembementek a korabeli iránymutatásokkal, de kitartottak elveik mellett ? ez a felfogás a mai generáció számára is példa.

?Klebelsberg Kunó szobra után a kultúra és a szabadság együttműködésének szép szimbólumaként most Petőfi Sándornak állít emléket a közösség Pető Hunor e szobrával? ? emelte ki Hoppál Péter. Petőfi ma is irányt mutat nekünk: hősi helytállásával, a magyarsághoz való ragaszkodásával és azzal, hogy ki kell állnunk értékeink mellett. Bárhol is éljünk a nagyvilágban, 1848?49 öröksége mindig velünk lesz. Az államtitkár hozzátette: a közösségben megélt értékőrzés és -teremtés az egyetlen lehetőség arra, hogy ne fújjanak el olyan viharok szelei, amelyek 18948?49-ben tomboltak, és tombolnak sajnos ma is. Ha az értékeinkhez ragaszkodunk, erősek vagyunk közösségként.

Pető Hunor Munkácsy-díjas képzőművész szobrával tisztelegtek a nemzeti hős, forradalmár és az egyik legjelentősebb magyar költőnk, Petőfi Sándor emléke előtt Kápolnásnyéken. A szobor a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány jóvoltából tavaly renovált Dabasi Halász-kastély felújított kertjében kapott helyet.

A 2006-ban létrejött alapítvány célja a Velencei-tavi kistérség kulturális örökségének ápolása, a kulturális élet felpezsdítése, az idegenforgalom és a turizmus fejlesztése. Ennek érdekben támogatja a környékbeli kiállításokat, fesztiválokat, zenei rendezvényeket és művészeti programokat.

Pető Hunor szobrászművész alkotását dr. Hoppál Péter az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára és L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára avatta fel.

Az ünnepség zárásaként Kelemen László elszavalta Petőfi Sándor A magyarok Istene című versét.

Szíjjártó Anita

Fotó: Kőmives András