Ágoston Béla ezúttal tavaly összeállt triójával mutatkozik be szeptember 2-án, partnerei a különböző műfaji határokat előszeretettel feszegető muzsikus, Hock Ernő és Szegő Dávid dobos. A Frió hangzásában ezúttal nem a népzenei gyökerek dominálnak, mint inkább a szabad jazz irányába ható ösztönösség. Az ugyanaznap fellépő DuH kvartett két német és két magyar zenész találkozásából született a kortárs magyar kultúrát bemutató tavalyi Scene Ungarn in NRW fesztivál alkalmából. Martin Blume, aki Észak-Rajna-Vesztfália zenei életének kiemelkedő alakja, többször dolgozott már együtt Márkos Alberttel, így kézenfekvő volt a közös munka.
Szeptember 2-án a Swedish Azz egyedülálló hangszerelésben idézi fel az ötvenes-hatvanas évek svédországi jazz-aranykorát az A38-on. Azt az időszakot, amikor a nyugati parti progresszív jazzmuzsika egyedi módon ötvöződött svéd népzenei elemekkel és sajátos északi színekkel. A nevét Bodor Ádám regénybeli hegycsúcsáról nyerő Pop Ivan zenekara muzsikájában az avantgárd jazz, a balkáni és egyéb népzenék, a rock, a kortárs, és modern zene legkülönbözőbb elemei kavarognak és állnak össze néhol meditatív, néhol őrjítő, de közben abszolút táncolható, egyedi hangvételű zenévé. A MU Színházban eközben a Tóth Viktor Tercett zenél, kiegészülve az improvizatív zene egyik legnagyobb dobos egyéniségével, Hamid Drake-kel.
A Zventa-Sventana, amely nevét a nagy orosz spirituális filozófus, Danyiil Andrejev egyik központi alakjáról, egy képzeletbeli istennőről nyerte, markáns módon kísérli meg modernizálni a tradicionális orosz-szláv népzenét. Folk, jazz, funk, elektronika kavarog a duó impulzív muzsikájában, de a lényeg mégiscsak a két fantasztikus hangú énekesnő. A duót ezúttal magyarországi muzsikusokból verbuválódott alkalmi együttes kíséri szeptember 4-én az A38-on. A bandát a Tariqa követi. A Said Tichiti
vezette zenekar saját módján formálja koncertről koncertre a zenei anyagot, és sikeresen teremti meg a gnawa-ra jellemző erős érzelmi hatást. A Mikrokolektyw Artur Majewski és Kuba Suchar projektje, akiket a magyar közönség már megismerhetett korábbi formációjuk, az európai hírű lengyel Robotobibok avant-jazz együttes magyarországi koncertjein. Inspirációik forrása főleg a chicagói ?öreg? és ?fiatal? avantgarde mozgalom muzsikája: Don Cherry, Ed Blackwell, Fred Anderson és mások, de zenéltek már együtt többek között a Rob Mazurek Exploding Star Orchestra és a Sao Paolo Underground együttessel is. Legutóbbi lemezüket a legendás chicagói Delmark Records adta ki: most fordult elő először, hogy a kiadó lehetőséget adott európai zenészeknek. A fesztivált Jacek Kochan és Franz Hautzinger duója zárja.
Újdonságként a fesztiválsorozat történetében először nagyszámú kísérőprogramra is sor kerül: a MU Színházban Pawel Karnowski fotóiból nyílik kiállítás, míg az A38-on gyűjteményes jazzfotó-tárlat és koncertfilm-bemutató várja az érdeklődőket. Szombaton 18 órától Peter Brötzmann életrajzi dokumentumfilmjének magyarországi ősbemutatója lesz az A38-on.
Részletes program
szeptember 2., péntek
19 óra, MU Színház
Pawel Karnowski fotókiállításának megnyitója
20 óra, MU Színház
Ágoston Frió
DuH / Blume-Gratkowski-Márkos-Mezei Quartet
szeptember 3., szombat
18 óra, A38 Hajó
Újbudajazz ? Fotókiállítás megnyitó
18 óra, A38 Hajó
Brötzmann ? Filmbemutató
19 óra, A38 Hajó
Swedish Azz (S)
Pop Ivan
20 óra, MU Színház
Tóth Viktor Tercett feat. Hamid Drake
szeptember 4., vasárnap
19 óra, A38 Hajó
Zventa-Sventana Project (RU)
Tariqa
20 óra, MU Színház
Mikrokolektyw (PL)
Kochan-Hautzinger Duo (PL/A)