Száz év divatja Zalaegerszegen

Egyéb

A kiállítás címe Színes selymek, fodrok, csipkék, amelynek már alcíme is jelzi, hogy a divat változásait mutatja be az 1830-as évektől az 1930-es évekig.

?A dualizmus korától kezdve mind a Göcseji Múzeum, mind a nagykanizsai Thúry György Múzeum őriz a gyűjteményében nagyon szép és rafinált ruhadarabokat, amelyek csipkével, hímzéssel és aranyszálakkal díszítettek. Van például egy különlegesen szép, kék blúzunk a 20. század elejéről. Be bemutatjuk a divattörténet különböző dokumentumait és tárgyait is, valamint két enteriőrt: egy fehérneművarró műhelyt és egy 20. század eleji divatszalont. Szerintem egy nagyon szép és szórakoztató élmény vár arra, aki felkeresi a múzeum kiállítását? ? mondta el Megyeri Anna történész, a kiállítás szervezője.

A három éve vándorló tárlatot Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történésze rendezte: a nagykanizsai és a zalaegerszegi múzeum tárgyai egyaránt láthatóak benne, bár elsősorban Nagykanizsáé, hiszen a korábban polgárosodó városban gazdagabb az e tárgyú múzeumi gyűjtemény, míg Zalaegerszegen inkább csak az utóbbi harminc évben jellemző, hogy gyűjtik a divat tárgyait, a polgári viselet darabjait.

 

A Múzeumi találkozások rendezvénysorozat keretében április 9-én érdekes előadásokat is hallhatnak az idelátogatók.

?Béres Katalin kolléganőm nemrégen foglalkozott Deák Ferenc korával: gyerekeknek tartott foglalkozásokat, hogy megismerjék az akkori életmódot, aminek egyik fejezete a divat volt. Marx Mária a népművészet divatra gyakorolt hatásáról beszél majd, én pedig a sport és a háború hatását mutatom be a divattörténetben? ? árulta el Megyeri Anna.

A tárlat szervezői a gyerekekre is gondoltak, és számukra is igyekeznek élményszerűvé tenni a kiállítást. Lesznek többek között öltöztetőbabák, puzzle, és egy jópofa divatszótár is, amelynek segítségével megismerkedhetnek az olyan számukra valószínűleg ismeretlen szavakkal, mint a kalucsni vagy a muff.

Az időszaki kiállítás május 18-ig látható a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban.