Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter megnyitó beszédében minden résztvevőt köszöntött, kitüntetett figyelemmel a Széchenyi család tagjait, a nagycenki közösséget és minden, a tudomány és a kultúra iránt elhivatott személyt, aki munkájával segítette a rendezvény létrejöttét. A miniszter rámutatott: Széchenyi István nélkül Magyarország történelme másképp alakult volna. Munkája és tevékenysége jó példa arra, hogy az egyéni törekvések is képesek változást előhívni a nemzet életében. ?Az életmű a személyes elköteleződésről, a haza iránti hűségről és a változás lehetőségéről szól? ? tette hozzá. Mint elmondta: történelmünk elmúlt 200 évében azok voltak a legsikeresebb időszakok, amikor az ország vezetői képesek voltak a haza ügyét a haladással összekapcsolni, amely modernitást és innovációt hozott a nemzetnek.

20160921-6

Az emléknap alkalmával új állandó kiállítással gazdagodott a rendezvénynek otthont adó Széchenyi Emlékmúzeum. A ?Megint s megint szüntelen? ? Széchenyi napjai című tárlat megnyitója kapcsán a miniszter felhívta a figyelmet nemzeti zarándokhelyeink látogatásának fontosságára, és arra bíztatott, hogy minden magyar ember látogasson el Nagycenkre. A saját kéziratokat, tervrajzokat és személyes használati tárgyakat is tartalmazó kiállítás a gróf szerteágazó tevékenységét mutatja be.

A köszöntők után a Magyar Nemzeti Bank jóvoltából ünnepélyes keretek között átadták a 20 ezer és a kétezer forintos címletekben készített emlékérméket, amelyek törvényes fizetőeszközként is használhatók. Ezt követően a megújult kastélykápolna felavatásával folytatták a megemlékezést. A ceremónián Firtl Mátyás országgyűlési képviselő mondott beszédet, aki az épület történetét és eddigi hányattatásait ismertetve az értékeinkkel való helyes bánásmód fontosságát emelte ki. A rekonstrukció során az 1945 előtti állapotokat állították helyre.

Nagycenk_20160921_59

?Széchenyi István életútjából erőt és bölcsességet tudunk meríteni, a mai napig is kapunk tőle? ? fogalmazott Puskás Imre kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkár. Majd hozzátette: ezek az ünnepségek inspirációt és példát nyújthatnak az embereknek, hogyan lehetnek sikeresebbek saját életükben és nyitottabbak a közügyek iránt.

A nagycenki kastély hivatalosan is bekerült nemzeti emlékhelyeink sorába, az ezt jelképező sztélét az avató ünnepségen leplezték le. Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke az ország történelmében meghatározó szerepet betöltő helyszínről elmondta: áthatja annak a munkásságnak az emléke, amelyet a Széchenyi család a magyarság felemelkedéséért végzett. Az emléknap a Széchenyi István tiszteletére állított szobor megkoszorúzásával ért véget.

Végh Nóra

Fotó: Papp Eszter