A Szent István téren található másfélszeres életnagyságú Szent István bronz lovas szobor és gránitlapokkal burkolt talapzata nemzeti emléknek minősülő műemlék. Az elmúlt időszakban a talapzat gránitelemei elmozdultak eredeti pozíciójukból, valamint a szobor felszínén hajszálrepedések jelentek meg.
A szobor felújítását Tatán, a Fogaskerékgyár műhelycsarnokában végzik majd az okleveles fém-ötvös restaurátor művész, Páhi Attila Gyula vezetésével. A talapzat gránitelemeinek bontását, tisztítását, felújítását Kovács Attila okleveles szobrász-restaurátor, műemléki szakértő felügyeletével Nyakas Pál kőfaragómester végzi.
A monumentális Szent István lovas szobor az államalapító halálának 900. évfordulójára készült. A szobor elkészítésére 1937-ben Sidló Ferenc (1882–1953) szobrászművészt kérték fel, a szobor öntését eredetileg Szili István kőbányai bronzöntő vállalta, azonban 1936-ban bekövetkezett halála miatt sághi Horváth István öntötte ki a művet.
A szobrot 1938. augusztus 18-án avatták fel a fehérvári ünnepi országgyűlést követően a „nemzet ajándékaként”.
A II. világháborúban megsérült szobor első restaurálása 1962-ben készült el, a szobor talapzatának feliratát a restauráláskor – politikai okokból – István királyra cserélték. 1988-ban egy újabb restaurálást végeztek, azóta viseli újból a Szent István feliratot.