A Tavaszi Fesztivál hangversenyein Zalai Antal és Banda Ádám hegedűművész műsoraiban is játszik. A művészektől vagy a kamarazenekari közreműködőktől jött a felkérés?
Kokas Katalin részéről jött a felkérés a két Vigadóban tartandó koncertre. Banda Ádámmal volt alkalmam nemrég játszani, viszont Zalai Antallal még akkoriban muzsikáltunk utoljára együtt, amikor a Konziban voltunk osztálytársak.
Hogyan épül fel egy-egy hangverseny évad, mennyire kell előre terveznie a fellépéseit?
Amióta a kislányom megszületett, prioritást élvez. Annak a függvényében vállalok fellépéseket, hogy mérlegelem, mennyi áldozatot igényel a családom és saját részről. Ezek miatt általában érdemes minél előbbre tervezni.
Szólistaként és kamarazenészként egyaránt koncertezik. Melyik áll Önhöz közelebb?
Személyiségemből adódóan szeretem, ha fontos szólamot szólaltathatok meg. A kamarazene irodalom kimeríthetetlen, mindig tartogat valami különlegeset, ezzel szemben a szólista repertoár szűkebb, viszont több alkalmam van beleszólni a zenei folyamatok irányításába. Mindezek mellett nagyon fontos számomra a tanítás, egymást kiegészítő feladatok az anyaság mellett.
Kiket tekint zenei példaképének?
Férjem, Fassang László és édesapám, Rohmann Imre is remek zenészek, akiknek adok a véleményére. Rados Ferenc zeneileg mindig is viszonyítási pont volt számomra. Nagy Péter volt a közvetítő közöttünk eleinte, amikor még tinédzserként ismerkedtem azzal a zenei felfogással, amelyet képviselnek. Kelemen Barnabás és Kokas Katalin is meghatározóak voltak pályafutásom során. Tabea Zimmermannak volt alkalmam játszani és hallgattam inspiráló óráit. Perényi Miklós és Ivan Monighetti mővészi hozzáállása mindig is mérce lesz számomra és Schiff András játéka is ihlető forrás.
Carl Philipp Emanuel Bach születésének 300. évfordulóját ünnepeljük az idén, mint említette, ehhez több szereplése is kötődik. Milyen zenetörténeti kitekintés előzi meg a műsorainak felépítését?
Carl Philipp Emanuel Bach mindig is közel állt hozzám. Szimfóniáiért is rajongok, mindegyik csellóversenyét játszottam. Leggyakrabban az áprilisban is felcsendülő A-dúrt, azt szeretem a legjobban. Egy évforduló jó alkalom arra, hogy olyan műveket is elővegyünk, amelyek viszonylag ritkábban hangzanak el. A múlt héten Kecskeméten egy gamba szonátát is megszólaltattam a most 300 éves zeneszerzőtől. A kamaradarabokat nem én választottam, hanem a hegedűs kollégák.
A Bartók Rádió Zenebeszéd című műsorában is hallhatjuk április 5-én. Mit tudhatunk erről a műsorról előzetesen?
Régi kedves ismerősöm a mű: Brahms c-moll zongoranégyesét mutatja be a közönségnek és a hallgatóknak Farkas Zoltán zenetörténész, a Bartók Rádió főszerkesztője a Magyar Rádió 6-os stúdiójában. Élő zenei illusztrációként adjuk elő a művet Zalai Antal hegedűművésszel, Gábor Ferenc brácsaművésszel és Balog József zongoraművésszel.
Csanda Mária