Csuja: Minden műfajhoz érteni kell

Színpad

Az amerikai Arthur Miller 1955-ös drámáját egyszerre tartják realista műnek és a görög sorstragédiák rokonának: az ötvenes évek Amerikájában, a helyi alsó középosztály és a nincstelen olasz bevándorlók közt játszódó színdarab tragédiája, hogy főszereplője, Eddie Carbone olyasvalakibe szeret bele, akibe nem lenne szabad. Az Örkény Színház idei évadának első bemutatójaként eredeti alakjában, egy felvonásban viszi színre a Pillantás a hídról-t. ?Az előadás a klasszikus értelemben véve nem akar kapcsolódni a jelenkorhoz, nincs benne semmiféle aktuálpolitika. Inkább úgy kapcsolódik a korunk emberéhez, hogy nagyon fontos, nagyon jó és nagyon szép színmű, amely érdekes emberi problémákat boncolgat? ? mondja a premier előtt a főszerepet játszó Csuja Imre.

Az előadás bemutatója október 8-án lesz ? egy héttel Pierre Notte Két néni, ha megindul című, és három héttel Alekszandr Szuhovo-Kobilin Tarelkin halála című darabjának a bemutatója előtt ?, de a társulat már az előző évad végén elkezdte a próbafolyamatot. ?Elég sűrű most a színház programja, három bemutató lesz egymás után: nyilván szervezési okokból kezdtük el tavaly a próbákat, de jobb is ez így, mert így volt nyáron egy ülepedési folyamat. Ettől jobban rálátunk az egészre ősszel; két-három hónappal tapasztaltabbak vagyunk. Az ilyesmi néha segít? ? magyarázza Csuja Imre, aki nélkül vélhetően nem vette volna elő a színház épp ezt a drámát: Eddie Carbone szerepe jól passzol egyrészt a színész életkorához, másrészt színpadi karakteréhez, művészi tudásához is.

?Nagyon jól éreztem magam az elmúlt nyolc évben; mindenféle feladatokkal ellátnak, semmi okom a panaszra. És ötven éves kor körül jó érzés tartozni egy csapathoz ? pláne egy olyanhoz, mint amilyen itt van? ? fogalmaz Csuja, aki 2004 óta az Örkény társulatának tagja, de szabadúszóként már ennél korábban is dolgozott a színházban. ?Nagyon jól tudunk, és szeretünk is együtt dolgozni. Nyilván minden próbafolyamatnak megvannak a maga nehézségei, és mi is ugyanúgy küszködünk azért, hogy elérjünk egy bizonyos minőséget, mint más színházakban más kollégák. Fontos összetartó erő lehet ennek a küzdelemnek a minősége: hogy hogyan tudunk keresztülvergődni a nehéz pillanatokon? ? véli a színész. Azzal pedig, hogy az Örkény Színház az utóbbi években egyre több díjat és fesztiválmeghívást kap, Csuja szerint társulati tagként nem szabad különösebben foglalkozni. ?A sikerességbe szépen bele lehet süppedni. Ugyanúgy melózni kell tovább, mint eddig.?


pillantas_a_hidrol_orkenyszinhaz_csujaimre_furaniko.jpg
Für Anikó és Csuja Imre (fotó: Örkény Színház)

Eddie Carbone (Csuja Imre szerepe) a Pillantás a hídról legösszetettebb karaktere: családfői szerepe, saját elnyomott érzései, valamint az otthonában elszállásolt illegális bevándorlók által felvetett morális dilemmák között őrlődik. ?Én mindig azt mondom, hogy nincsen csak tragédia és nincsen csak vígjáték: ezeknek a jó arányú keveréke létezik; ezért szeretek például tragikomédiákban játszani. Mindig az adott darab, az adott szerep adja meg a lehetőséget arra, hogy az ? úgymond ? humoros vénámat megmutassam. Talán azért találnak meg sokszor az ezt megkívánó szerepek is, mert bebizonyosodott, hogy tudok poentírozni, hogy meg tudom mutatni a dolgok fonákját, esetleg el tudok menni a groteszkig, az abszurdig. Ezt természetesen kihasználják a rendezők, de azt azért nem gondolnám, hogy micsoda egy humoros figura vagyok én. A színésznek lehetőleg minden műfajhoz kell értenie? ? fejti ki Csuja Imre.

Az előadás főbb szerepeiben Csuja Imre mellett Für Anikót, Polgár Csabát, Debreczeny Csabát, Törőcsik Franciska egyetemi hallgatót és a társulat új tagját, Epres Attilát láthatják a nézők. A zene Matkó Tamás, a díszlet és a jelmez Izsák Lili munkája.