Hogy ki kinek törleszti az adósságát, a Nemzeti Színház kapcsán ma már nem érvényes kérdés. Mindenesetre a 2002 tavaszán átadott épületet így több mint öt évig fikszírozta Gobbi Hilda bronzmása a szobor-parkból. Talán az egyetlen szobor, amely az arcát mutatja a Nemzetinek, bagóval, ráncokkal, reménykedéssel, bizakodással. És most bekérette magát az épületbe.
GOBBI HILDA 1913-1988
Gobbi Hilda Kossuth-díjas, kiváló és érdemes művész 1913-ban született. 1935-ben a Nemzeti Színházhoz szerződött. 1960 és 1970 között a József Attila Színház, 1971-től 82-ig újra a Nemzeti, majd 1982-től haláláig a Katona József Színház tagja. Kiváló színpadi alakításai mellett, komoly szerepet vállalt a közéletben is. Kezdeményezésére jött létre a Bajor Gizi Színészmúzeum, a színinövendékeknek a Horváth Árpád Kollégium, az idős színészek számára, pedig a Jászai Mari és az Ódry Árpád Színészotthon. A Jászai Otthonból később - szintén az ő kezdeményezésére - a fiatal színészek otthona lett. A Színházművészeti Szövetségben, valamint a Színész Szakszervezetben sokat tett a rászoruló színésztársaiért.
Megszokta, vagy megszerette a látványt - nem tudhatjuk. A tízperces ceremónián nem egyszer súgtak össze a vendégek: Gobbi nem ilyen lovat akart. Bizonyára nem. Ám megtekintve a rövid videót, amely a közadakozást elindító estén készült, kevés jóindulattal feltételezhetjük, talán nem csak a kisterem veszi fel Gobbi Hilda nevét, talán Gobbi adja a nevét mindehhez. Az biztos: mindez jár neki.
1983-ban a 70. születésnapját ünnepelték a Katonában, Szacsvay László mondott egy kínrímet, aztán Benedek Miklós adta át az ajándékot az akkor már Kossuth-díjas művésznek. Százezer forintos takarékbetétkönyv, melyet Gobbi az új Nemzeti Színház első kövére ajánlott fel. A Nemzeti Színház ügye mindig fontos szerepet töltött be életében. A háború után fizikai munkával tevékenyen közreműködött a Nemzeti Színház újjáépítésében. A Blaha Lujza téri épület 1965-ös lebontása után szívügyévé vált az új Nemzeti Színház felépítése. Felajánlását követően országos gyűjtési akciót kezdeményezett, amelynek során 3,3 milliárd Ft gyűlt össze. Nagy álma volt, hogy láthassa még az új Nemzeti Színház létrejöttét, de ez 1988-as haláláig nem valósult meg.
Kapcsolódó cikkek: