Négy kortárs magyar ősbemutató a Nemzetiben

Színpad


evadossajtaj10_nemzetiszinhaz_alfoldirobert_bytsd-2.jpg
Alföldi Róbert

Négy kortárs magyar dráma ősbemutatóját is műsorára tűzi a Nemzeti Színház következő évadában. Térey János Jeremiás avagy isten hidege című misztériumjátéka ("8 képben egy részben") László Zsolt főszereplésével kalauzol minket a parlamenti képviselő Nagy Jeremiás elméjében: a Valló Péter által rendezett előadást a Gobbi Hilda Színpadon, október 2-án mutatják be. 2008-ban, a Biblia Évében tíz kortárs magyar szerzőt kért fel a színház, hogy a Tízparancsolat egyes utasításainak jegyében írjanak egy-egy egészestés drámát. Az ennek eredményeként megszületett nyolc darab közül a következő évadban Esterházy Péter Én vagyok a Te és Závada Pál Magyar ünnep című írása kerül színpadra: előbbi Gothár Péter, utóbbi Alföldi Róbert rendezésében. A negyedik ősbemutató a Mohácsi-testvérek keze nyomát őrzi majd: a Kovács Márton zenéjével, Mohácsi János irányításával megvalósuló produkció jelenleg a kezdeti fázisban tart.

 
A múlt magyar remekművei sem maradnak ki a repertoárból: Fejes Endre zenés drámáját, a Jó estét nyár, jó estét szerelmet Rába Roland álmodja színpadra többek közt Fehér Tibor és Tompos Kátya közreműködésével, míg Madách Imre halhatatlan drámai költeményét, a Nemzeti Színházban már 1883-ban, legutóbb pedig 2002-ben bemutatott Az ember tragédiáját Alföldi Róbert rendezi, aki az utóbb említett, 8 évvel ezelőtti előadásban Lucifert alakította. A nem magyar szerzők ugyan kevesebben vannak, de annál erősebb mezőnyt képviselnek: Csehov Három nővérét Andrei Serban olvasatában láthatjuk, Heiner Müller Kvartett című darabja pedig a Gergye Krisztián Társulattal közösen, Alföldi Róbert és Udvaros Dorottya főszereplésével valósul meg.
 

A Nemzeti Színház következő évadát bemutató sajtótájékoztatón az igazgató hangsúlyozta: a magyar dráma ügyének az tesz jót, ha olyan szellemi közeget sikerül teremteni, amelyben ezek a darabok önállóan meg tudnak állni a lábukon, nem pedig ?kötelező penzumként? mutatják be őket. Az elmúlt hónapokban a Nemzetit, illetve a személyét ért támadások kapcsán megjegyezte: a januárban megrendezett, a nemzeti színházak szerepével, jövőjével foglalkozó nemzetközi konferencián több külföldi vezetőből éppen az a fajta kortárs színházi kultúra váltott ki elismeréssel vegyes irigységet, ami miatt őt sok támadás éri.

 
Újdonságként a színház a Pesti Magyar Színházzal közös bérletet ad ki, illetve az Óbudai Danubia Zenekarral együttműködve koncertsorozatot szervez, amelyre szintén lehet bérletet váltani. Az igazgató bemutatta a társulat új tagjait: a kaposvári Csiky Gergely Színházból a Jászai-díjas Znamenák István érkezett, míg a Színház- és Filmművészeti Egyetem Gálffi-osztályában most végzett Farkas Dénes, Fehér Tibor és Szatory Dávid is a társulatot erősíti mostantól.